Praha – Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) reagoval na diskusi o možném přijetí uprchlíků. Podle europoslance takové požadavky nikde nezaznamenal a v Evropské unii převládá názor, že samotné rozdělování uprchlíků je krajní řešení, které nic nevyřeší. Kvóty a přesunování uprchlíků je vnímáno jako krajní řešení, které je velmi nákladné a v konečném důsledku může celou situaci zhoršit.
„Hlavní diskuse v Evropské unii na téma imigrace je především o azylové procesu, nikoliv o kvótách. Nejde jen někoho přijmout, ale je důležité pro něj mít práci a umět ho případně integrovat do české společnosti," vysvětluje europolanec Tomáš Zdechovský, který je v Evropském parlamentu členem výboru LIBE. Podle Zdechovského naše současná azylová politika je nastavená velmi dobře a vždy se snaží reagovat na aktuální světové dění.
„Není pravda, že bychom nechtěli někoho přijmout. Jen to musí mít logiku a v tom máme stejný názor s Německem, Slovenskem nebo Polskem. Některé jižní státy říkají, že přesunou uprchlíky z jihu na sever, ale často neřeknou, jak a z čeho to budou financovat. Následně je nutné vyřešit, kdo a kam případně vrátí uprchlíka, který neprojde z nějakého důvodu azylovou procesem“ upozorňuje europoslanec Zdechovský, který se tématu imigrace intenzivně v Evropské parlamentu věnuje.
Azylová politika České republiky je v souladu s EU
Podle europoslance jde především o to, aby státy EU sjednotily svoji strategii azylové politiky. Na území EU nesmí být pouštěni lidé například s kriminální minulostí, nebo kterým byla v minulosti žádost o azyl opakovaně zamítnuta
„Je třeba docílit toho, aby všechny státy EU dodržovaly stanovená pravidla a nechtěly jen stále další peníze. V tom má ČR jasný postoj společně například s Německem, kam míří obrovské množství žadatelů o azyl,“ dodává Zdechovský.
Daniel Rejman