Zatěžkávací zkouška pro EU
Ještě loni to vypadalo, že nejtěžší zkouška pro EU bude migrační krize. O ní se už nějak moc nemluví. Znamená to, že je po ní? Ukázalo se taky, že když má EU něco nařizovat členským státům, jde jí to docela dobře. Když má ale hledat společný postup v době krize, která nás zasáhla letos (myslím šíření COVIDU), je docela bezradná a politici se nedokáží shodnout na preventivních opatření ani na tom, jak nyní pomoci ekonomicky a zajistit stabilitu EU. Nemyslíte, že toto EU dost oslabuje? Kdybyste měl dát EU známku jako ve škole za to jak dosud (ne)zvládla krizi, jakou byste ji udělil?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
05.05.2020 15:37:32 - Mgr. et Mgr. et Mgr. Tomáš Zdechovský, Ph.D., MBA
Dobrý den,počet příchozích migrantů už se podařilo snížit po dohodě s Tureckem v březnu roku 2016, na čemž má obrovskou zásluhu právě EU. Stejně tak se podařilo snížit počet i na dalších exponovaných místech, jako je jih Itálie. Zdravotnická opatření spadají do pravomocí členských zemí a EU hraje spíše druhořadou úlohu, proto je dost problematické EU jakkoli hodnotit. Když EU nemá pravomoce, těžko jí lze vyčítat, že "nic nedělá."Myslím, že obrovský problém byl v přístupu jednotlivých zemí k přípravě na vypuknutí pandemie - v lednu tvrdili představitelé členských zemí, že jsou na virus připraveni. Na začátku února vyzvalo Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) členské země EU, aby zajistily svým zdravotnickým pracovníkům dostatek ochranných pomůcek, tedy respirátorů, brýlí, rukavic a plášťů. Jaký byl další přístup členských zemí, to všichni víme.Více o tom, co si myslím o přístupu EU ke COVID-19, naleznete v tomto rozhovoru:https://www.forum24.cz/zdechovsky-ministr-vojtech-lze-o-eu-ta-nereaguje-to-se-po-koronaviru-musi-zmenit/S pozdravemTomáš Zdechovský