Existují i jiné cesty, jak fungování pošt zefektivnit. „Pošta musí být efektivní, ale zároveň musí být dostupná,“ zdůraznil předseda sociální demokracie Michal Šmarda. „Zavírání pošt je dalším krokem ve válce vedené vládou vůči seniorům,“ dodal.
Podle sociální demokracie měla podobnému kroku předcházet důkladná diskuse se zástupci místních samospráv. „Česká pošta může využít i zkušeností ze sousedního Rakouska. Pobočky pošt není nutné zavírat, ale mohou se do jejich provozu zapojit například obce,“ uvedl Michal Šmarda.
Podobně neefektivní se zdály i vesnické obchůdky, kterých se díky samosprávám podařilo spoustu zachránit. „Ministerstvo vnitra a Česká pošta však o současném razantním řezu rozhodla a postavila obce i města před hotovou věc,“ dodal předseda ČSSD. Kromě dostupnosti pošt je zde i další rozměr. O práci totiž přijde přes dva tisíce lidí, převážně doručovatelek, doručovatelů a přepážkových pracovníků.
Nad některými škrty v síti České pošty zůstává rozum stát. Předseda sociální demokracie v Pardubickém kraji Jan Chvojka upozornil například na to, že zaniknou tři ze čtyř stávajících poboček pošty v Chrudimi. Přitom tento krok nebyl předem diskutovaný s městem. Také v Bohumíně se má zrušit stejný počet pracovišť. Podobných měst a obcí je celá řada.
„K zefektivnění České pošty se však dá dojít i jinými cestami,“ připomíná šéf sociálních demokratů. Jde o modernizaci a zvýšení konkurenceschopnosti na trhu, větší spolupráce s místními samosprávami, jejich zapojení do využití i financování a podobně.