Předseda Senátu Milan Štěch odjel na pracovní cestu do Brazílie. Spolu s pěticí senátorů a podnikatelskou delegací navštívili největší brazilské město Sao Paulo. Hlavním cílem cesty je podpořit a prohloubit spolupráci obou zemí v hospodářské a potažmo i v politické rovině. Dalšími městy, která senátní delegace navštíví, je Brasília a Vitoria.
V úvodu pondělního programu se senátoři setkali s bývalým brazilským prezidentem Lulou da Silva, který je dodnes vnímán jako symbol úspěšného rozvoje Brazílie. Za jeho vlády se podařilo výrazně zlepšit kvalitu života 40 milionů Brazilců, z nichž 26 milionů živořilo pod hranicí bídy. Velký důraz kladl na tvorbu pracovních míst a vzdělání, které se snažil zpřístupnit i mladým lidem z velmi chudých poměrů. Díky celé řadě projektů, které realizoval, vzrostl počet vysokoškolsky vzdělaných Brazilců během 10 let na dvojnásobek. Lula da Silva mimo jiné pocházel z nuzných poměrů a přes úspěšnou kariéru v odborech se vypracoval až k pozici prezidenta.
V dopoledních hodinách pak ředitel agentury Czechinvest podepsal memorandum o porozumění s brazilskou agenturou na podporu investic ve státě Sao Paulo. Tato dohoda má pomoct vytvořit podmínky nejen pro investice českých firem v Brazílii, ale i naopak pomáhat brazilským firmám, které chtějí podnikat v Česku. Právě stát Sao Paulo tvoří přes 60% HDP celé Brazílie a pro české podnikatele tak představuje velký potenciál.
„Česká republika má historickou zkušenost s budováním brazilského průmyslu: namátkou Jan Antonín Baťa, který se zde uchytil po odchodu z vlasti, zde vybudoval základy obuvnického průmyslu. Stopy českého průmyslu v Brazílii jsou viditelné např. také v energetickém průmyslu: dodnes je v provozu 9 elektráren a další provozy vybavené českým zařízením. I dnes můžeme nabídnout pro rozvoj zdejšího ptůmyslu a pro rozvoj infrastruktury ty nejkvalitnější a vysoce konkurenceschopné technologie a know-how,“ řekl předseda Senátu Milan Štěch při zahájení česko-brazilského podnikatelského semináře, který se uskutečnil v pondělí v Sao Paulu. Za perspektivní oblasti pak předseda Senátu Milan Štěch označil strojírenství, letectví, automobilový průmysl, jakožto i spolupráci v oblasti výzkumu a dobývání vesmíru.
Doplňuje ho prezident Hospodářské komory Petr Kužel: „Čeští podnikatelé navazují dlouhodobě na historické úspěchy svých předchůdců z Československa, které do Brazílie vyváželo cementárny, elektrárny a technologie do hutního průmyslu. V době třetího tisíciletí čeští podnikatelé navazují na tyto obchodní úspěchy a v Brazílii nejsou nováčky. Obchodní výměna přes 750 milionů dolarů ročně je toho jasným důkazem a v současné době jsme obchodně úspěšní v leteckém průmyslu, oblasti životního prostředí, automobilovém, zbrojním a chemickém průmyslu. Hospodářská komora ve spolupráci se Senátem a ministerstvem průmyslu v současnosti připravuje možnosti uplatnění především pro další středně velké firmy na brazilském trhu.“
Senátní delegace se zúčastnila také přijetí u místopředsedy Legislativního shromáždění Sao Paula a u místostarostky města. Mimo ekonomická a politická témata se mluvilo také o tom, jak se Sao Paulo chystá na dvojici světových sportovních podniků – fotbalový šampionát v příštím roce a olympijské hry v roce 2016.