Především pobaltské země pak upozornily na to, že situace v zemích na východ od hranic EU musí členské státy zajímat. „Bude pro nás bezpečnější, když i země za našimi hranicemi budou bezpečné a demokratické,“ řekla předsedkyně lotyšského parlamentu Solvita Aboltina.
Předseda Senátu Milan Štěch vystoupil s projevem na téma parlamentní kontroly principu subsidiarity, kdy upozornil na změnu přístupu ČR k evropským institucím. „Mohu s potěšením říci, že kormidlo české zahraniční politiky je otočeno vstříc Evropské unii, a to způsobem, jakým možná ještě během celého našeho dosavadního členství nebylo,“ prohlásil. Zároveň ale varoval před přílišnou administrativní zátěží plynoucí z přijímání evropské legislativy týkající se oblastí, které upravuje legislativa národní. „Je zbytečné centrálně regulovat relativně marginální záležitosti. Například plánovaná zářijová regulace příkonu vysavačů nebo známý zákaz výroby a dovozu klasických žárovek by nemusely být součástí agendy EU. Tyto kroky prakticky není možné zdůvodnit našim občanům, na které bychom měli myslet v prvé řadě,“ řekl Štěch svým kolegům z EU. Upozornil také na to, že právě pro pocit přebujelé administrativy samotnou EU často kritizují občané nejen v České republice.
Lídři parlamentů zemí Visegradské skupiny zahájili v sídle litevského Seimasu výstavu plakátů připomínající 25. výročí listopadu roku 1989.