ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,05. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

09.05.2011 11:00:04 - valja.k

Tzv. vyjímání ze zemědělského půdního fondu je v kompetenci MŽP

Jak je to vlastně s nákupem půdy a jejím využitím výhradně pro zemědělské účely? Může si vlastník zemědělské půdy dělat na svém pozemku co chce, myslím tím, že by místo pěstování plodin posatvil zábavní park?

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

11.05.2011 11:41:32 - Ministerstvo zemědělství
 Dobrý den,
 problematiku ochrany půdy a tzv. vyjímání ze zemědělského půdního fondu je primárně v kompetenci MŽP. MZe však v této oblasti hraje velmi aktivní roli, např. už počátkem září ministr Fuksa společně s ministrem ŽP oznámili, že budou usilovat o změnu legislativy, která zpřísní podmínky a zvýší poplatky za vyjímání ze ZPF, což se na přelomu roku podařilo. Před tím se poplatky nezvyšovaly od roku 1992. Ochrana kvalitní zemědělské půdy, ať už před zastavováním nebo např. před erozí, je jednou z priorit ministra Fuksy. A zcela konkrétně: Ministerstvo zemědělství vede dle zákona o zemědělství pro účely administrace dotací vázaných na plochu evidenci využití půdy (LPIS). V této evidenci je pro účely této administrace evidována především zemědělsky obhospodařovaná půda. Evidence je každoročně aktualizována v rozsahu jedné třetiny území ČR nad novými ortofotomapami.  V případě, že je nad novými ortofotomapami zjištěna neobhospodařovaná půda, příp. zastavěná plocha s výměrou vyšší než 20 m2, je tato plocha vyřazena z evidence.