Vliv vrtných prací na režim podzemních vod.
Co je za zásadní ekologický problém při těžbě plynu z břidlicových vrstev?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
29.05.2011 13:13:25 - Ministerstvo životního prostředí
Jedná se o těžební záměr, který doposud nebyl v ČR nikde projektován ani zvažován, se proto nelze blíže vyslovit ani v obecné rovině. Není-li blíže známo ložisko (poloha břidlic) a jeho geologické, ekonomické a technologické parametry (zejména hloubka uložení, plynonosnost a způsob uvolňování plynu z horniny), není možné ani hodnotit jeho dopady. Vlastní projektované průzkumné práce by zřejmě závažnější vliv neměly, rizikovým prvkem by mohl být hluboký (zřejmě více než 1 km) vrt, především z hlediska vlivu na podzemní vody. Těžba by teoreticky probíhala poměrně hustou sítí vrtů po podzemním naštěpení břidlic, nikoliv tedy klasickým dobýváním, ani povrchovým, ani hlubinným. Rizikem by byl opět především vliv vrtných prací na režim podzemních vod.
Danou problematikou (plyn z břidlic) se Česká geologická služba zabývá v mezinárodním projektu s Nizozemskou geologickou službou TNO a Německým geovědným centrem GFZ Potsdam. Provádí společně mapování potenciálních plynonosných břidlic, analýzy hornin a plynů včetně izotopického složení uhlíku.
Petr Kučera tiskové oddělení Odbor vnějších vztahů MŽP