Repliku Legiovlaku, kterým se desetitisíce legionářů v letech 1918 až 1920 přepravovaly napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále, si dnes (2. 9.) prohlédl i hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák. Pojízdné muzeum přibližující téměř sto let staré osudy tvoří souprava třinácti zrekonstruovaných vagonů. „Kasárna na kolejích“ pomáhají veřejnosti a zejména mladým lidem získat povědomí o čs. legiích a jejich zásluhách na vzniku samostatného československého státu v roce 1918.
„Legionářský vlak byl dočasným domovem našich předků na cestě do vlasti po ukončení bojové mise na straně ruského státu proti centrálním mocnostem. Osudy ruských legionářů byly tak těsně svázány také se zahraniční politickou misí T. G. Masaryka a M. R. Štefánika. Do formující se nové Evropy se tak vraceli vítězní bojovníci od Zborova z dálav Transsibiřské magistrály plni nadějí, které se stihly naplnit před jejich návratem do již svobodné vlasti. Byli na ruské frontě stejně jako na frontě italské a francouzské reprezentanty země, která ještě neexistovala, ale v jejich odhodlání a statečnosti ji mohla ústy politické reprezentace deklarovat vůli ke svobodě, demokracii a nezávislosti… I my dnes žijeme ve svobodné zemi. Žijme proto tak, abychom byli důstojnými nástupci těch, kteří se o tuto svobodu zasloužili,“ řekl hejtman Miroslav Novák.
Legiovlak je projekt Československé obce legionářské. Křižuje od května 2015 celou Českou republiku, jeho cesta skončí v roce 2020. Do 15. září bude na nádraží v Ostravě-Svinově přístupný návštěvníkům.