V Občanské demokratické alianci pečlivě vnímáme, co se děje za hranicemi naší země a jaký dopad mají, nebo mohou mít události, které se zdánlivě odehrávají daleko od našich hranic.
Andrew Parker varoval před Islámským státem a toto varování neupřesnil. Pochopitelně nemůže vyzradit, jaké informace má MI5 k dispozici. Jasné je jen to, že za posledních 5 let se výrazně zlepšila ochrana civilního prostoru před těmito útoky a že se daří mařit atentáty již v jejich zárodcích a při jejich plánování.
Co z toho plyne? Evropa je o něco lépe připravena se bránit? Evropa ještě není zcela bezpečná? Evropané by měli být ostražití a pozorní?
Islámský stát utrpěl významné územní ztráty a chce se mstít. Nepochybně se pokusí vyvolat na našem kontinentu strach a chaos. Pokusí se zabíjet a ničit.
Otázka zní. Jak se můžeme bránit. Co musíme dělat, abychom se nedočkali nějakého dalšího šíleného činu pomateného fanatika.
Jednak neustále apelujme na zabezpečení naší země. Naši politici se neradi k tomuto tématu vyjadřují. Doufejme nicméně, že naše tajné služby patří k těm, které v rámci Evropy spolupracují a mají všechny potřebné informace, aby teroristický útok nezasáhl naší zemi. Pokud ne, je to problém, který se musí řešit.
Především by naše vláda by měla v Bruselu tvrdě prosazovat razantní ochranu Schengenského prostoru. Nekontrolovaný pohyb islámských radikálů po Evropě je prostě špatná věc. Nelze jej obhájit ani multikulturalismem, ani milosrdenstvím k válečným uprchlíkům, ani bohatstvím Evropy.
Na nás na občanech zůstává, abychom po vyhlášení takového nebezpečí byli pozorní. Abychom pečlivě sledovali, zda se kolem nás neděje něco podezřelého a neobvyklého. Lepší falešný poplach než desítky obětí.
Pro Islámský stát je Česká republika, země ve středu Evropy, s křesťanskou tradicí, přirozeným cílem. Naše členství v EU s tím nemá nic společného. Máme-li se umět bránit před terorismem, dokážeme to jako součást silné Evropy lépe, než jako izolovaná osamocená země bez spojenců a bez mezinárodní spolupráce.
Zdeněk Somr
místopředseda ODA