Rozvolnění a větší flexibilita Evropské unie, kterou požaduje premiér Cameron, jsou podle Jana Zahradila i v českém zájmu. Souhlasí také s britským požadavkem na určitá omezení některých sociálních dávek. „Všichni víme, že k ‚sociální turistice‘ v EU dochází, a je proto v zájmu všech evropských států, aby mohly nějaká, třeba i dočasná, opatření na ochranu svých sociálních systémů přijmout.“
„Jen je škoda, že vynětí ze smluvního závazku směřovat ke stále těsnější Unii se má týkat výslovně jen Velké Británie. Česká vláda tak promrhala jedinečnou příležitost se k podobnému požadavku připojit. Socialisté a lidovci zkrátka nadále sní své federalistické sny z padesátých let a nejsou schopni si uvědomit, jak se evropská integrace v současnosti vyvíjí,“ dodal Jan Zahradil.
„Svět se dramaticky mění a Unie nesmí zkostnatěle trvat na svém administrativně složitém až nefunkčním modelu. Neschopnost rychle jednat v krizových situacích, jako je současné tápání v uprchlické krizi, jen ukazuje nezbytnost změny vnitřních pravidel fungování. Přijetí nových pravidel pro Británii je pro mne možná poslední šancí potřebných změn pro celou Evropu,“ řekl europoslanec a místopředseda ODS Evžen Tošenovský.
Občanští demokraté společně s britskou Konzervativní stranou Davida Camerona zakládali reformně orientovanou frakci v Evropském parlamentu v roce 2009. Po evropských volbách v roce 2014 se frakce EKR stala třetí nejsilnější skupinou v Evropě.