Sněmovna dnes odsouhlasila v prvním čtení návrh rozšiřující kompetenci Nejvyššího kontrolního úřadu. Ten by mohl nově kontrolovat nejen celou veřejnou správu, ale také hospodaření obcí a krajů. Je to jedno z protikorupčních opatření v rámci boje s korupcí.
"Pro celou veřejnou správu musí platit stejný metr. ODS proto dlouhodobě usiluje o takové rozšíření kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu, které odkryje nakládání s veřejnými prostředky na úrovni krajů a obcí. Dosah NKÚ právě do krajů je důležitý protikorupční signál a jde o jediné možné systémové řešení," říká k návrhu předseda ODS Mirek Topolánek.
I na krajských úrovních dochází podle Topolánka k uplácení, které je v současnosti méně viditelné. Roli v tomto případě hrají i média, která se věnují více celostátní politice a na krajských úrovních není dostatek zkušených žurnalistů.
"ODS proto vítá, že v prvním čtení tato systémová změna prošla a budeme prosazovat, aby se zákon stihl projednat ještě v tomto volebním období," dodal Topolánek, podle kterého občanští demokraté dlouhodobě prosazují při boji s korupcí zásadu 3P – prevence, průhlednost a postih.
V rámci mimořádné schůze bude chtít ODS také schválit úpravu majetkových vztahů a vypořádání majetkových nároků v družstvech.
"Občanští demokraté vždy podporovali navracení zemědělského majetku původním vlastníkům nebo jejich potomkům. Protože majetek nebyl dosud ve všech případech dořešen, chceme posunout termín pro vypořádání majetkových nároků v družstvech o pět let. Tím se chceme vyhnout také podání žalob u našich i mezinárodních soudů," řekl předseda klubu ODS Petr Tluchoř.
Stomilionové úplatky za vlád ČSSD nesmí být zameteny pod koberec
Nové informace z minulého týdne potvrdily, že se v České republice uplácelo. Částky mohly být až v řádu stomilionů. Přestože se firma BAE vyplatila ze stíhání a zaplatila pokutu, podle místopředsedy ODS Petra Nečase to neznamená, že by v České republice tato kauza měla být zametena pod koberec.
"Chceme proto, aby ministr vnitra, policejní prezident, ministryně spravedlnosti a nejvyšší státní zástupkyně informovali a vysvětlili, jak probíhá vyšetřování korupce při nákupu a pronájmu letounů gripen," řekl Nečas.
Nákup stíhaček prosazovaly vlády ČSSD a tehdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Proti šedesátimiliardové transakci se postavili poslanci a senátoři ODS.