Setkání se zúčastnilo okolo 40 žadatelů, kterým jsou zadržovány platby za realizované projekty v rámci ROP SZ, a to jak města, obce, tak i podnikatelské subjekty.
Účastníci setkání na závěr jednání vyzvali vládu České republiky, Ministerstvo financí České republiky, Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky a Regionální radu Regionu soudržnosti Severozápad, aby v souvislosti s pozastavením certifikací a plateb a finanční opravou uplatňovanou vůči České republice dle Rozhodnutí Evropské komise ze dne 31. ledna 2013, využily veškeré možnosti, které povedou k obnovení dosud zadržovaných, avšak oprávněných dotací žadatelům v Ústeckém kraji a Karlovarském kraji, aktivně jednali o zreálnění finální částky finanční opravy navržené Evropskou komisí a přijali odpovědnosti za současnou situaci v Regionálním operačním programu Severozápad.
„Dále žádáme poslance zvolené za Ústecký kraj, aby interpelovali členy vlády ve věci nečinnosti centrálních orgánů při jednání o finanční opravě vůči České republice navržené Evropskou komisí, obrátíme se společně i na europoslance a velvyslance ČR v EU v téže věci,“ upřesnil společnou výzvu hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.
Jak dále doplnil, Ústecký kraj si uvědomuje vážnou situaci řady žadatelů o evropské dotace a je stále připraven jednat s premiérem a ministrem financí o úhradě finanční opravy. „Máme snahu jednat, ale nevíme o žádném termínu setkání, které se podle příslibu mělo uskutečnit hned po Velikonocích. Finanční oprava podle sdělení Evropské komise je navržena z důvodu opakujících se problémů v řídícím a kontrolním systému ROP SZ, které identifikovala Komise ve svém šetření, tj. nedostatky v práci auditního orgánu (pozn. Ministerstvo financí ČR) a řídícího orgánu (Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad). Je proto nepřijatelné, aby za tyto nedostatky byli trestáni jednotliví žadatelé, kteří se z důvodu zastavení plateb a certifikací nyní nacházejí ve svízelné finanční situaci,“ doplnil Oldřich Bubeníček.