DONEZ existuje v České republice od října 2011. Systém inicioval bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) s odvoláním na novelu zákona o zaměstnanosti, kterou prosadil - z té ale nevyplývá, že by měli nezaměstnaní chodit povinně na Českou poštu, aniž by jim tam byla poskytnuta jakákoli pomoc při hledání zaměstnání. "DONEZ je v přesné linii opatření, která šikanují lidi, jež se dostali do problémů. Je stejně nemorální jako zavedení sKaret, které snad budou zrušeny, nebo bezplatné veřejné služby, jejíž povinnost nedávno zrušil Ústavní soud," říká předseda Strany zelených Ondřej Liška.
DONEZ je placen prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost (z Evropského sociální fondu) a ze státního rozpočtu České republiky.
"Návštěva nezaměstnaného na pobočce CzechPoint slouží výhradně k tomu, aby byl zkontrolován, že v tu dobu nepracuje nelegálně. To není ničím přínosné, je to cílené ponižování lidí. Prostředky z programu by měly být využity na efektivní pomoc při hledání zaměstnání, nikoli na státní šikanu. Nezaměstnanému navíc nikdo neuhradí náklady spojené s tím, že se na Českou poštu musel nějak dopravit," uvádí Eva Tylová, členka předsednictva Strany zelených, která má jako místostarostka na Praze 12 s touto praxí negativní zkušenosti.
DONEZ je nepřiměřený zásah do lidské důstojnosti. Pokud se člověk nemůže ve stanovený termín dostavit, tak nemá-li omluvenku, je vyřazen ze systému.
Pobočky České pošty jsou navíc přetížené a nezaměstnaného tak stigmatizuje i skutečnost, že mu může být dáváno najevo, že - ač toho není vinen - zdržuje zaměstnance i klienty.