Podle zelených je potřeba, aby Evropská komise zajistila, že tento nástroj bude dobře přístupný a že ho budou moci občané užívat co nejflexibilněji. Česká republika bohužel opět zůstává pozadu. Podle dostupných informací spolu s Velkou Británií a Maltou totiž stále neurčila, jaký národní úřad bude ověřovat podpisy pod konkrétními iniciativami, čímž tento nástroj v ČR prozatím de facto paralyzuje. Zelení proto vyzývají, aby byla v tomto ohledu zjednána bezodkladná náprava.
„Jde bohužel o další důkaz pokryteckého přístupu současné vlády k evropské politice. Na jednu stranu euroskeptici především z ODS a okolí premiéra Nečase kritizují demokratický deficit Unie, avšak nástroje pro jeho odstraňování nepodporují, ani veřejnosti neukazují,“ komentuje Ondřej Liška.
Další demokratizační přínos evropské občanské iniciativy spočívá v tom, že může vést k posílení společenské diskuze o konkrétních politických otázkách, kterými se EU zabývá na národní úrovni. Nedostatkem široké a veřejné politické diskuze legitimita unijního rozhodovacího procesu dlouhodobě trpí a občanská iniciativa tak může přispět k utváření evropského veřejného prostoru.
„Občanská iniciativa přispěje k politizaci evropských otázek na národní úrovni. Dojde k většímu zapojení občanů do rozhodovacích procesů, k posílení jejich zájmu o evropské záležitosti a lepšímu chápání fungování EU. Participující občané budou klást politikům více otázek a stavět evropskou politiku na pouhém strašení Bruselem bude těžko přijatelné. Je proto pochopitelné, že se některým českým politiků přibližování Unie veřejnosti opravdu nemůže líbit,“ konstatuje František Nejedlý ze Strany zelených.