PaedDr. Alena Gajdůšková

Vždy na Vaší straně!
  • SOCDEM
  • Želechovice nad Dřevnicí
  • zastupitelka obce
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,46. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

18.11.2011 11:00:00

Idea obětování se za svobodu se nesmí stát prázdným pojmem

Idea obětování se za svobodu se nesmí stát prázdným pojmem

Projev místopředsedkyně Senátu A. Gajdůškové při pietním aktu Ruzyně 1939-1941 Nezapomeneme.

Skloňme se proto před památkou těch, kteří položili své životy, vzdejme úctu těm, kteří přes vlastní utrpení dokázali dál předávat víru ve svobodu, demokracii a spravedlnost až do dnešních dnů.

 Vážené dámy, vážení pánové,

 dnešní doba, která je charakteristická svým hektickým životem, stálým úprkem za něčím, co leckdy ani my sami neumíme pojmenovat a zároveň krizemi všeho druhu, nás nenechává ani na vteřinu vydechnout... I přes tyto těžké chvíle by se nám však nemělo stát, že bychom zapomněli na ty, kteří za právo na svobodu a demokracii přinesli oběť největší. Ba naopak.

 I proto jsme se dnes sešli na místech, kde před 72 lety bylo příslušníky SS popraveno 9 studentů pražských vysokých škol. Dovolte mi právě zde a právě dnes, odcitovat několik vět z předmluvy dr. Edvarda Beneše ke knize 17. listopad:
„Málo je do roka tak významných dnů, jak památným se stal 17. listopad 1939. Den památný, všem současníkům však hrůzný oním barbarstvím, spáchaným našimi utlačovateli v prvé řadě na těch, kdož se měli státi předními nositeli duchovních statků národních a kteří byli určeni, aby v prvé řadě svými duchovními zbraněmi hájili všechno naše mravní bohatství..."

Ani prezident Beneš nemohl tušit, jak symbolický bude 17. listopad pro další generace nejen studentů, ale nás všech. Stal se symbolem boje, na jehož konci měl být důstojný život pro budoucí generace. Život, kde svoboda, demokracie, spravedlnost, solidarita a humanita, akademické svobody a právo na vzdělání budou opravdu pro všechny.

Je nyní na nás, aby se tato idea, pro kterou byli studenti ochotni obětovat to nejcennější, co člověk má, tedy svůj život, nezůstala jen prázdným pojmem.

Skloňme se proto před památkou těch, kteří položili své životy, vzdejme úctu těm, kteří přes vlastní utrpení dokázali dál předávat víru ve svobodu, demokracii a spravedlnost až do dnešních dnů.

 Připomeňme si jejich oběť právě dnes, 17. listopadu. Tedy v den, který je právě pro mladé lidi velice významný. S odstupem padesáti let to byli právě studenti, kteří dokázali nám, dospělým v roce 1989 opět připomenout, že svoboda a demokracie, jsou těmi nejvyššími hodnotami, za které stojí za to se bít.

 Na závěr bych chtěla připomenout ještě jednu myšlenku prezidenta Beneše. „Nesmíme sleviti ničeho ze svého důstojného, statečného a především vysoce mravního postoje, ale stejně nesmíme zapomenouti na svůj závazek, který bude musit splniti naše mládež studentská věrně, zůstavší vzorem lidu, národu i státu."
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama