V této souvislosti se domnívám, že musíme podpořit Slovensko a toto rozhodnutí, které nám bylo vnuceno, nerespektovat a raději se s Evropskou unií soudit.
Jsem ráda, že Česká republika nehlasovala osamoceně, ale společně se Slovenskem, Maďarskem a Rumunskem. Hlasování polské vlády nechápu, je to vyústění politiky, která upřednostnila své regionální zájmy před zájmy Visegradské skupiny.
Osobně s kvótami hluboce nesouhlasím, což jsem také prezentovala na podzimním zasedání Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), které proběhlo v polovině září v Ulánbátaru.
Ve svém vystoupení jsem zdůraznila nutnost řešení této otázky především zastavením pašeráků migrantů a otevřením uprchlických táborů poblíž místa konfliktu. Vyzvala jsem všechny členské země OBSE k tomu, aby se aktivně zapojily do ukončení válečných konfliktů v Sýrii a v dalších oblastech tak, aby se staly bezpečným místem pro život a jejich obyvatelé nemuseli hledat útočiště v jiných zemích.
Zároveň jsem upozornila na nutnost koordinace řešení této otázky a užší spolupráci EU s OSN, Arabskou ligou a Africkou Unií. EU by měla vyslat silný signál potenciálním migrantům, že se vydávají na velmi nebezpečnou cestu, že Evropa jim všem není schopna ekonomicky zajistit poklidný a kvalitní život, za kterým si myslí, že přicházejí. Rozhodnutí ministrů vnitra EU však spíše dává signál pašerákům lidí, že mohou převážet další a další migranty do Evropy.
Ivana Dobešová, Poslankyně ANO a místopředsedkyní Hlavního výboru pro demokracii, lidská práva a humanitární otázky Parlamentního shromáždění OBSE