"Hedgeové fondy i tzv. fondy private eqiuty (soukromý majetek akciových společností) byly pod soustavnou palbou levice před krizí i během ní. Jejich činnost byla totiž vždy obtížně regulovatelná," říká europoslanec Ivo Strejček. "Trvám ale na tom, že žádný z těchto fondů za krizi odpovědný nemůže být. Pokud na finančních trzích vznikaly vysoce rizikové produkty, bylo to právě kvůli pokusům o státní zásahy. Finančníci tak byli nucení hledat - a nacházeli - nové nástroje, nové způsoby podnikání."
Hlavní spor se v uplynulých měsících vedl hlavně o podnikání fondů neregistrovaných na území Evropské unie. Správa významných fondů často sídlila v některé z daňově neutrálních oblastí (Švýcarsko, Kajmanské ostrovy apod.). V případě drastického omezení jejich evropských aktivit, po kterém toužila evropská levice, by se podnikatelé ve členských státech dostali do dramatické konkurenční nevýhody a začali by Evropu opouštět.
Podle kompromisní verze Rady, ke které se nakonec přiklonil i Evropský parlament a kterou ODS podpořila, budou muset mimoevropské fondy získat jakýsi "evropský pas", tedy registraci v libovolném členském státě.
"Riziko, že Evropa přijde o celé jedno odvětví finančního podnikání, se tak významně sníží. Vlk se nažere a koza zůstane celá," dodává Ivo Strejček.
PaedDr. Ivo Strejček, člen VR, předseda RS ODS Vysočina a předseda OS ODS Žďár nad Sázavou a poslanec EP