"Princip ‚jeden za jednoho‘ – tedy za každého syrského uprchlíka vráceného z Řecka do Turecka si EU vezme jednoho syrského uprchlíka ze Sýrie nebo z Turecka – sice migraci legalizuje, ale těžko povede k omezení migračního proudu. Navíc budeme v celém tomto procesu silně závislí na Turecku,“ řekl dále.
„Některé požadavky Turecka s migrací a péčí o uprchlíky vůbec nesouvisí, ať už jde o liberalizaci víz pro turecké občany nebo otevření dalších kapitol v přístupových jednáních. Přitom by k tomu mělo dojít v situaci, kdy si turecký režim počíná stále autoritativněji a stále méně respektuje lidská a politická práva svých občanů. To nemohu přijmout. Dále si říkám, na základě čeho si státníci myslí, že tím zasáhneme organizované bandy převaděčů? Nevrátí se pouze k jiným trasám? Těch otázek je celá řada“, prohlásil Telička.
"Očekávám, že konečná dohoda s Tureckem bude skutečně realistická a bude obsahovat konkrétní opatření i způsob, jak kontrolovat jejich naplňování. Především však, že bude tvořit jen jednu část komplexního řešení k okamžitému uvedení do praxe. To zatím postrádám.“