ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,32. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

29.09.2015 13:48:55 - Naďa L.

Uzavřít či neuzavřít hranice?

Když se v důsledku uprchlické krize obnoví kontroly na hranicích. Myslíte si, že pak bude vůle je zas rušit? Nemůže se z dočasného stát velice snadno trvalé? A co bude pak? Konec volného pohybu, konec společné měně, volnému hospodářství atd?

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

30.09.2015 10:12:48 - Pavel Telička
Dobrý večer, Naďo, zajímavý a hlavně velmi relevantní dotaz. Máte pravděpodobně na mysli vnitřní hranice EU, například mezi ČR a Německem nebo Maďarskem a Rakouskem apod. Neboť co se týká vnější hranice EU, její ochranu budeme muset posílit, a to pravděpodobně dlouhodobě, ne-li natrvalo. Zpět tedy k vnitřním hranicím. V tuto chvíli jde o dočasné a omezené kontroly, a to především jen na některých místech. To Schengen v oduvodněných případech  umožňuje. Skutečností však je, že se situace kvalitativně vyvinula a zcela jistě se najdou politické síly a veřejné nálady, které takový krok vítají z jiných důvodů, než z důvodu uprchlické vlny. Pokud by se situace ke všemu zhoršovala, mohlo by dojít ke stavu, který by byl značně problematický co se týče návratu k normálu před krizí. Proto bych v této věci či dimenzi řešení byl velmi obezřetný a opatrný. Zatímco dnes je to do určité míry opodstatněný krok, zítra by pod různými záminkami mohlo jít o protekcionistický krok na úkor volného pohybu osob či pracovní síly, ale také zboží a služeb. A to by pocítili hlavně Češi. Proto vidímřešení v řadě opatření včetně ochrany vnější hranice EU a nikoliv ve vojácích na vnitřních hranicích, jak někteří politici navrhovali. Zdraví PT