Petr Cvalín

https://www.facebook.com/petr.cvalin.58/
  • BPP
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 4,45. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

07.05.2015 7:54:25

Slavností svobody na Plzeňsku se účastní i polští kolaboranti s nacisty...

Slavností svobody na Plzeňsku se účastní i polští kolaboranti s nacisty...

Nedávno jsem v Plzni dostal do ruky letáček k výročí osvobození konce druhé světové války. Obsah toho letáčku mě velmi zarazil. Píše se v něm o Svatokřížské brigádě Národních ozbrojených sil, která na sklonku války operovala v západních Čechách.

De facto autoři tohoto „dokumentu“ velebí Svatokřížskou brigádu, neboť osvobodila ženský koncentrační tábor v Holýšově a poté se spojila s americkými jednotkami generála Pattona a postupně se probíjela do části Německa, které mělo přejít pod americkou sféru. V propagačním prospektu, který se nezdráhám označit za pamflet, je uvedeno na závěr, že v Polsku bylo osvobození Rudou armádou počátkem nové krvavé okupace.

Ovšem pravda je poněkud jiná. Po porážce Polska německou vojenskou silou, se polský odboj rozdělil na několik skupin, které bojovaly proti sobě. Nejznámější odbojová skupina byla Armia Krajowa, která byla plně podřízená polské exilové vládě. Do této odbojové skupiny se s postupem času sloučily další odbojové skupiny. Avšak někteří členové odbojové skupiny Narodowe Sily Zbrojne-NSZ se odmítly sloučit s Armia Krajowa a bojovaly samostatně. Pro členy Narodowe Sily Zbrojne-NSZ se s postupující východní frontou větším nepřítelem stal Sovětský svaz a polský domácí komunistický odboj, než-li Třetí říše a nacisté, kteří okupovali Polsko. Na konci války se mnoho příslušníků Národních ozbrojených sil odhodlalo k boji proti Sovětům a domácí polskému odboji. A to i za pomocí Němců!

Polská jednotka, o které je momentálně řeč a která se v Plzni propaguje, se nazývá Brygada Świętokrzyska (Svatokřížská brigáda). Vznikla v létě 1944 z oddílů, které odmítly vstoupit do Armia Krajowa, a svůj název odvozovala od Svatokřížských hor u města Kielce, kde se zformovala. Až do ledna 1945 operovala na polském území, kde se ovšem stále častěji střetávala s komunistickými partyzánskými oddíly, než Němci. Brygada  Świętokrzyska dobře věděla, že po skončení války bude označena jak vládou SSSR, tak i polskými občany za kolaborující, neboť stále méně bojovala proti Němcům. A právě pro to se potřebovala pokusit dostat na Západ. A ačkoli se to může zdát neuvěřitelné, tak dostala souhlas nacistů………A to bez sebemenších problémů. Posléze nacisté plánovali využití Svatokřížské brigády v boji proti postupující Rudé armádě.

Brigáda čítající necelých tisíc mužů pod velením plukovníka Antoniho Szackého se v lednu 1945 vydala na západ se souhlasem nacistů. Tato brigáda svůj osud spojila i s Československem. Poláci této brigády překročili Československou předmnichovskou hranici z února 1945 a to na Trutnovsku.

Je nutné poznamenat, že členové Svatokřížské brigády nenarazili u českých rodin na ozbrojený odpor, ale mnoha Čechům nešlo do hlavy, jak je možné, že se tolik Poláků pohybuje v týlu nacistů a to ještě s jejich souhlasem. A proč neustále nenávistně mluví o Rudé armádě, která zanedlouho Československo osvobodí?

Po překročení československé hranice u Trutnova brigáda nejprve pěším pochodem směřovala na západ, aby se v oblasti mezi městy Úštěk a Mělník, která se již nacházela na území protektorátu otočila a pokračovala do Peček. Odtud vojáci odjeli připraveným vlakem přes Olomouc a Brno do Blanska, odkud pokračovali pěšky do vesnice Rozstání. Vesnice Rozstání byla prázdná, neboť Němci za účelem budování vojenského cvičiště už dříve obyvatelstvo vysídlili. A tak od 18. března 1945 v této vesnici přebývali příslušníci Svatokřížské brigády. Německé velení neustále naléhalo, aby zmiňovaná brigáda byla nasazena na východní frontě. Je třeba poznamenat, že někteří příslušníci byli za účelem provádění diverzí vysazeni v týlu Rudé armády v Polsku. Od plk. Szackého ovšem dostali rozkaz, aby navázali kontakt se strukturami NSZ, které pokračovaly v odporu, tentokrát ovšem už jen proti komunistům, nikoli proti nacistům.

Po zhruba měsíčním pobytu se brigáda opět vydala na cestu na Západ.  28. dubna 1945 dorazila do obce Všekary asi 30 km na jihozápad od Plzně. Poté brigáda obsadila silnici na Plzeň v úseku Holýšov-Staňkov. V Holýšově se nacházel ženský koncentrační tábor, v němž Němci zadržovali necelou tisícovku žen. Poláci posléze osvobodili tento ženský koncetrační tábor. A to Polákům, kteří operovali na území Československa „velmi pomohlo“, neboť se mysleli, že ze sebe smyli stigma,  že spolupracovali s německou okupační mocí proti Rudé armádě a polským vojenským jednotkám, které bojovaly s Rudou armádou.

Svatokřížská brigáda měla i velké problémy u českých úřadů, neboť ty si byly vědomi, že příslušníci  brigády se dopouštěli rabování majetků a mnoha dalších trestných činů proti Čechoslovákům.

Nakonec se Svatokřížská brigáda po menších bojích s Rudou amrádou dostala na Západ, kde posléze její příslušníci pracovali pro okupační americkou moc v západním Německu.

Velmi mě zaráží, že se dnes, v době výročí konce druhé světové války, pozitivně hodnotí jak jednotky Ruské osvobozenecké armády pod velením generála Vlasova, tak i Brygada Świętokrzyska, jejíchž mnoho příslušníků bojovalo s nacisty proti Rudé armádě a domácímu polskému odboji.

O to větší bylo moje překvapení, že veteráni Svatokřížské brigády a členové historické skupiny Národních ozbrojených byli ve Staňkově na pozvání místního faráře, kde diskutovali s místními občany a politiky. Totéž se odehrálo i v Holýšově a samozřejmě i v Plzni.

Předevčírem jsem se  telefonicky dotazoval na obecních úřadech v Holýšově i ve Staňkově, jaký zaujímají postoj k tomu, že na oslavy byli pozváni i zástupci kolaborační Svatokřížské brigády. Starosta Holýšova se semnou odmítal bavit.

Na druhé straně, starosta Staňkova, pan Horák, byl velice vstřícný a poskytl mě informace, že byl osloven veterány NSZ ohledně jejich účasti na oslavách a že o kolaboraci Svatokřížské brigády ví jen to, že měla jakýsi pakt s Němci o neútočení. Každopádně je vidět, že starostové nejsou organizátory této polské jízdy, jedná se tedy zřejmě o jejich vlastní iniciativu, poprvé po 70 letech a za pomoci místního faráře ve Staňkově, jenž je Polák!

Zastupitelé měst a obcí na Plzeňsku by si měli uvědomit historické souvislosti dříve, než začnou zvát na slavnosti veterány a příznivce kolaboračních jednotek a umožní jim na ulicích rozdávat propagandistické pamflety, které znevažují statisíce padlých vojáků Rudé armády, kteří položili své životy na polském území při bojích s wehrmachtem a zejména krycími ústupovými oddíly Waffen SS, které zuřivě bojovaly do posledního muže a výstřelu.

Petr Cvalín, člen okresního výboru KSČM v Domažlicích




















































Svatokřížská brigáda v Holýšově




























































Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama