Opatření mají tvořit co nejkomplexnější systém, a proto mají působit ve svém souhrnu.
Nový přístup v daném kontextu představuje zejména systematická snaha dopadat a ničit plavidla užívaná pašeráky. V principu jde o souhrn opatření reagujících na naléhavou situaci.
Vedle toho se musí mezinárodní společenství důsledněji zaměřit na důvody, které ženou uprchlíky z jejich domovů a OSN, EU a další se musejí mnohonásobně více angažovat v zemích, jako jsou Sýrie či Libye.
Složení Rady bezpečnosti OSN však odpovídá situaci po druhé světové válce, včetně veta Ruska. O to více musí být ve svém sousedství aktivní EU, od Středozemí po Ukrajinu.
10 opatření Evropské komise na řešení imigrace ve Středomoří:
1. Posílení společných operací ve Středozemním moři, konkrétně operací Triton a Poseidon, zdvojnásobením finančních zdrojů i počtu prostředků umožňujících vyhledávací a záchranné operace.
2. Systematická snaha dopadat a ničit plavidla užívaná pašeráky. Pozitivní výsledky operace Atalanta (kolem Somálska) by měly inspirovat k podobným krokům proti pašerákům ve Středozemním moři.
3. Agentury Europol, Frontex, EASO (Evropský podpůrný azylový úřad) a Eurojust se budou pravidelně setkávat a spolupracovat na sdílení informací o způsobech práce pašeráků, na jejich trestání a na sledování jejich finančních zdrojů.
4. EASO vyšle týmy do Itálie a Řecka ke společnému vyřizování žádostí o azyl.
5. Členské země zajistí, že všem migrantům budou odebírány otisky prstů.
6. Zvážení možnosti mechanismu nouzového přemísťování.
7. Celoevropský dobrovolný pilotní projekt přesídlování s 5000 místy pro osoby, které potřebují ochranu.
8. Zřízení nového programu návratu nelegálních migrantů z členských zemí na hranicích EU, který bude koordinovat agentura Frontex.
9. Větší angažmá v zemích sousedících s Libyí prostřednictvím společné snahy Evropské komise a Evropské diplomatické služby, posílení iniciativ v Nigeru.
10. Rozmístění styčných úředníků pro migraci v klíčových třetích zemích tak, aby mohli sbírat informace o migračních tocích a posílit roli zastoupení EU.
Zdroj: Evropská komise