Poslední roky se společnost potýká s náročnými výzvami počínaje globální pandemií, přes válku na Ukrajině až po těžkou ekonomickou situaci. I digitální technologie, které byly dlouhodobě považovány za nástroj k posílení demokracie, nám dnes už kromě pozitiv přinášejí i negativa, jako jsou kybernetické útoky nebo šíření dezinformací. Program konference proto definují tři klíčová témata, jejichž smyslem je zásadním způsobem přispět ke globální debatě o budování odolných moderních demokracií v digitálním světě.
- Odolnost - Demokratické společnosti se musí naučit, jak rychle reagovat na kritické události, jakými jsou přírodní katastrofy, války všeho druhu nebo třeba hospodářské krize. Jak nám vidíme na příkladu Ukrajiny, obrana otevřené společností vyžaduje technologie, která jsou efektivně a profesionálně využívány.
- Akceschopnost - Sledujeme stále nové převratné technologie, které mají dopad na náš každodenní život. Očekáváme, že nám tyto služby budou ve veřejném sektoru dostupné a zároveň budou chránit naše soukromí. Výzvou pro vlády je proto přijímat inovace ve veřejné správě, ale zachovat vždy demokratický řád založený na jasných pravidlech.
- Otevřenost - V digitální éře bude transparentnost a odpovědnost důležitější než kdy dřív. Je tedy nutné nastavit jasná pravidla pro otevřenost a dostupnost dat. Z budoucí správy dat musí nejvíce těžit občané – data a služby je třeba poskytovat zcela bezpečně v bezpečném interoperabilním digitálním prostoru, kde všichni aktéři dodržují férová a jasná pravidla.