„Nejde jen o to zastavit chátrání, chceme Terezínu a Josefovu vdechnout nový život, najít pro ně nové využití. Představili jsme proto kroky, jak oběma městům v obnově pomoci. Můžou tam vzniknout nové byty, školky, zdravotnická zařízení nebo obchody. Dále je třeba, aby kraje a města přidaly ke státní podpoře vlastní prostředky,” uvedl vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.
MMR bude spravovat „Systémový program obnovy a rozvoje pevnostních měst“, z kterého Terezínu a Josefovu ročně půjde celkem až 120 milionů. V období 2024–2033 to představuje až 1,2 miliardy korun ze státního rozpočtu a k tomu dalších 30 % z rozpočtů krajů a měst. Definitivní podobu programu MMR předloží vládě do 30. června.
Vláda také schválila „Dohodu o spolupráci při obnově a rozvoje pevnostních měst” mezi MMR, Ministerstvem kultury, Královéhradeckým krajem, Ústeckým krajem a městy Terezín a Jaroměř, která vymezuje závazky jednotlivých stran. V obou městech mimo jiné vzniknou útvary expertů pro přípravu projektů na propagaci historických objektů a hledání jejich budoucího využití.
Plán na záchranu a rozvoj Terezína a Josefova se začal rýsovat na podzim roku 2022, kdy vznikla Vládní komise s účastí ministerstev místního rozvoje, financí, kultury a zástupců Terezína, Jaroměře a Ústeckého i Královéhradeckého kraje. V září loňského roku vláda schválila sanaci nejvíce ohrožených objektů, na kterou půjde v příštích pěti letech až 1,73 miliardy korun z Havarijního fondu Ministerstva kultury a rozpočtů krajů a měst. Tyto prostředky jsou určeny na záchranu Žižkových kasáren, Zbrojnice, Proviantního skladu a Vojenské nemocnice v Terezíně a Čtvercových kasáren a Vojenské nemocnice v Josefově.
Z Havarijního fondu, Systémového programu obnovy a rozvoje pevnostních měst a finanční spoluúčasti krajů a měst by tak pomoc pevnostním městům v příštích deseti letech mohla dosáhnout celkové výše téměř 3,3 miliardy korun.