PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

  • Piráti
  • Ústecký kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,85. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

05.03.2019 16:59:00

Premiér Babiš je v prokazatelném střetu zájmů s finančním nařízením EU

Premiér Babiš je v prokazatelném střetu zájmů s finančním nařízením EU

Projev na 27. schůzi Poslanecké sněmovny 5. března 2019 ke změně návrhu zákona o podpoře regionálního rozvoje

Dobré odpoledne, dámy a pánové, zástupci vlády, pane předsedající. Chtěl bych krátce vystoupit v obecné rozpravě k věci této vládní novely měnící jedno slovo v zákoně. Ten zákon jako takový je napsán správně. Ten problém je někde úplně jinde. Ten problém je v tom, že premiér České republiky Andrej Babiš je v prokazatelném střetu zájmů s finančním nařízením Evropské unie. Ví to poslanecký klub Pirátů, ví to Transparency International, ví to některé kluby ve Sněmovně. A ke stejnému závěru došel i právní servis Evropské komise. A tady problém není ten, že premiér České republiky se může podílet, a asi by se správně měl podílet na formování dotační politiky Evropské unie směrem k České republice, to je správně. Problém je přece v momentě, kdy firmy premiéra České republiky uklizené ve svěřeneckém fondu jsou největšími poběrateli těchto dotací. A Evropská komise velmi intenzivně reagovala. Šetří historické vyplácení dotačních programů v rámci České republiky. Komisař Oettinger jasně vyzval pana premiéra, ať vyřeší svůj střet zájmů. A co na to řekl pan premiér? Pan premiér řekl, tak já v momentě, kdy se to bude projednávat, půjdu za dveře. Já bych tedy chtěl, aby premiér České republiky v momentě, kdy se projednávají takovéto objemy financí, nebyl za dveřmi, aby mohl být v souladu s evropskou legislativou v tom sále a podílet se na tom. A to skutečně změnou jednoho slova tento problém nevyřeší.

Podle mě to je poměrně laciné gesto směrem k Evropské komisi, která bohužel na některé zákony v České republice pohlíží takovým tím stylem zaškrtnout - má. Proto Česká republika, jak se schvalují zákony, roste na tom žebříčku boje proti korupci směrem nahoru. My bojujeme proti korupci. Ale ten žebříček je kvantitativní. Máte zákon, který to řeší? Ano, fajfka máme, jste o level výš. To, jestli ten zákon skutečně řeší střet zájmů nebo boj proti korupci, tam už minimálně třeba audience, která sleduje ty věci v médiích, nedohlídne. A dostáváme se tedy k této změně, která de facto, a zaznělo to tady i od paní ministryně i od pana zpravodaje, ve věci nic neřeší. ESIF je orgánem poradním. Kde se tedy následně rozhoduje? Ano, rozhoduje se opět na vládě v gesci premiéra a v gesci jednotlivých ministerstev.

My si myslíme, že tento krok je pouze gestem. Nicméně pokud vláda chce tento zákon otevřít, my už jsme předali legislativu našim analytikům, jestli se tam skutečně nedá změnit něco, co by ten problém alespoň částečně řešilo. Já jsem měl možnost o tom mluvit se zástupci dalších poslaneckých klubů a v zastoupení hovořím i za ODS a TOP 09, my v tuto chvíli vetujeme návrh tohoto zákona v devadesátce a podíváme se více na to, jestli nemůžeme udělat skutečné kroky v rámci otevření této legislativy, které by nějakým způsobem narovnaly ten tristní stav střetu zájmů pana premiéra Babiše. Nehovořím v tuto chvíli o lex Babiš. V tuto chvíli hovořím o finančním nařízení Evropské unie, které pochází z léta roku 2018. Děkuji. (Potlesk zprava.)

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama