Ve snaze nastavit spravedlivější systém, který bude více reflektovat ekonomickou stránku dodávky tepla, ale i podněty od odběratelů a správců domů, MMR navázalo spolupráci s ČVUT. Univerzita zpracovala detailní studii (ZDE), která modeluje různé způsoby chování odběratelů, různé umístění bytu v domě či nastavení parametrů pro základní a spotřební složku vyúčtování. Věcné oddělení MMR z této nezávislé analýzy vycházelo při návrhu změn ve vyhlášce.
Ve vyhlášce se nově zohlední doposud opomíjená energetická náročnost budovy. Právě v energeticky šetrných budovách bude vyúčtování nejspravedlivější, jelikož teplo neuniká ven z budovy. To by mohlo dále motivovat k zateplování budov a modernizaci systému vytápění, včetně jeho digitalizace, což je celoevropský trend.
Návrh mění poměr základní a spotřební složky, ale i spodní limit u samostatné spotřební složky. Poměr základní složky je nově navázán na Průkaz energetické náročnosti budovy. Místo podmínek dosavadní vyhlášky, kde základní složka nákladů na vytápění pro byt tvoří 30 až 50 procent nákladů, budou mít bytová družstva i společenství vlastníků na výběr ze tří variant podle energetické náročnosti dané budovy. Základní složka by měla být ve výši 40, 50 nebo 60 procent s tím, že ji dodavatel služeb, tedy správce objektu, družstvo či společenství může o 10 % navýšit či snížit.
Další velkou změnou a motivací k úsporám je návrh na snížení limitu pro dolní hranici při výpočtu spotřební složky z -20 % na -30 %, tedy o 10 % níže než dosud. To bude mít dopad zejména pro úsporně se chovající osoby, které chce MMR tímto podpořit. Horní limit spotřební složky zůstane naopak beze změny. Jeho další posunutí by totiž mohlo znevýhodnit osoby, které v bytě pobývají celý den, například rodiče s malými dětmi, osoby se zdravotním handicapem nebo seniory.
Nová pravidla rozúčtování nákladů na teplo budou platit od 1. ledna příštího roku. Pro období do 31. prosince letošního roku by se náklady na topení účtovaly podle dosavadních pravidel.