Lze podle vás jednat o míru bez přímých účastníků?
Není mírový summit v SA jen fraška, když Rusko nedostalo pozvánku? Fakt se nenajde někdo, kdo by dokázal vyjednat skutečný mír? Paradoxně se totiž víc mluví o zbrojení než o míru. Myslíte, že tato válka v dohledné době může skončit nebo se potáhne ještě spoustu let?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
05.09.2023 14:06:19 - PhDr. Jiří Horák, Ph.D.
Vážená paní Laudová,co se týče summitu v Saudské Arábii, jedním z hlavních cílů bylo, aby se podařilo k jednacímu stolu dostat ty země, které byly doposud neutrální vůči ruské agresi. Jednalo se zejména o Čínu, Indii nebo Brazílii. Je samo o sobě dobré, pokud se jednání za takové účasti podařilo uspořádat, ačkoliv si nedělám iluzi, a v tom s vámi souhlasím, že by se takovým summitem něco vyřešilo nebo se situace ihned výrazně změnila. V případě každého konfliktu je důležité k sobě nějakým způsobem najít cestu a každý summit a každé jednání tomu může malým krůčkem dopomoci. Pokud jde o prognózu konce války, bohužel nemáme křišťálovou kouli. Nepamatuji si v historii, že by někdy někdo přesně odhadnul konec války. Některé války, u kterých to vypadalo, že budou trvat pár měsíců, se nakonec protáhly na mnoho let, a naopak u předpokládaných dlouhých konfliktů často došlo k jejich rychlému ukončení. Pravdou je, že zdroje se vyčerpávají na obou stranách, nicméně lze ale také konstatovat, že i bojová morálka je vysoká u obou zemí. Ruské vedení má v této dobyvačné válce velkou podporu ruského obyvatelstva a stejně tak ukrajinští občané jsou opravdu odhodláni osvobodit celou Ukrajinu. Z tohoto důvodu si myslím, že obě země nemají v tuto chvíli velký zájem na uzavírání příměří.