„Ten, koho leckdo označuje za nejnadanějšího řečníka dnešní Francie, do svého předvolebního projevu v historickém přístavu v Marseille vkládá i minutu ticha. Na 70.000 jeho stoupenců si tak mlčky připomíná uprchlíky, kteří přišli o život ve vodách Středozemního moře. Největším darem Jean – Luc Mélenchona dost možná není jen rétorika, ale i umění mlčet.“
„Mélenchon se prezidentských voleb 23. dubna zúčastní za levicovou stranu La France Insoumise (Nezlomná Francie). V minulých týdnech postoupil v anketách bombasticky. Najednou se zdá možné, že to dotáhne až do užší volby mezi dvěma posledními uchazeči. Mélenchonovi odpůrci jsou pravicově populistická Marine le Penová, konzervativec Francois Fillon a liberál Emmanuel Macron.“
„Mélenchon Fillona v některých anketách už dokonce předstihl, a protože Le Penová a Macron jsou před ním už jen o tři až čtyři procentní body, dostal se pod palbu svých rivalů. Je to zlý komunista, říká o něm Fillon. Ten, kdo chce do Francie přivést ´masovou migraci´, tvrdí Le Penová. A prezident svazu zaměstnavatelů Pierre Gattaz mu vyčítá, že na Francii přivolává ´chudobu a pohromu´.“
„Chudoba a pohroma? Pro milióny Francouzů jsou tvrdou realitou už teď,“ opáčí mu Mélenchton. Pětašedesátník ví, jak že má politik kontrovat.“
„Svou pohotovostí si dělá nepřátele i v zahraničí. Mélenchon si nenechá uniknout jedinou příležitost, jak znectít hospodářskou a evropskou politiku Angely Merkelové. Před dvěma lety zveřejnil knihu pod chytlavým názvem Bismarckův sleď – německý jed. Německo utlačuje ostatní evropské země svou neoliberální politikou a dogmatem ´hlavně nedělat dluhy´. ´Německý jed je opiem zazobanců,´ říká pateticky. Mélenchon chce vystoupit z NATO a svěřit vše výlučně do rukou OSN, podle jeho názoru ´jediná legitimní mezinárodní instituce´.“
„To nezní jako od pětašedesátníka. Možná je to však právě směs starého a nového, čím přitahuje mladé voliče. Vystupuje starosvětsky a jako by vše věděl lépe, nosí pletené pulovry a cituje na svých akcích básně. Zároveň je první a také jediný, kdo bude příští týden vystupovat na šesti místech ve Francii souběžně jako hologram, tedy animovaný 3-D obraz. A je také tím, který má většinu abonentů na You Tube.“
„Vystupuje-li Mélenchon, naslouchají mu desetitisíce – a tisíce dalších venku před velkými obrazovkami. Hovoří často dvě hodiny bez jediného kousku papíru. Fanoušci aplaudují a souhlasně podupávají.“
„Staré a nové se mísí i v jeho programu. Nové je filozofovat o tom, jak by se mělo zacházet se zvířaty v agrárním hospodářství. Nová je i myšlenka, že firmy ve sféře obnovitelných zdrojů energie by měly dát práci všem zaměstnancům jaderné energetiky. A že chce ve své zemi, která užívá nejvíc jedů v celé Evropě, zakázat pesticidy. Zároveň však chce, a to je jeho téma z těch ´tradičních´, obnovit právo na odchod do starobního důchodu už v šedesáti. Jeho přívrženci oslavují šestou republiku, novou ústavu, ve které bude zakotveno zelené pravidlo, že přírodě se už nesmí brát víc, než s čím je s to se sama vypořádat.“
„´Kdo se nechce dělit, musí být k tomu přinucen,´ říká Mélenchon. Pokud plat přesahuje dvacetinásobek průměrného francouzského příjmu, musí být do této hranice zatížen stoprocentní daní.“
„´Ano, jsem populista,´ prohlásil jednou. ´Protože populismus klade odpor elitám, které si nic lepšího nezaslouží.“
„Mélenchon byl přitom ještě za Jospinovy vlády v letech 2000 - 2002 umírněným socialistickým ministrem školství - – a součástí elity tak i on sám. Teprve v roce 2008 se rozešel se socialisty, které kritizuje, že ´jsou příliš povolní vůči ekonomice´. Srovnání s bývalým předsedou německé Levice Oskarem Lafontainem je tak skutečně namístě. Ten Němec je jeho politickým přítelem a souputníkem.“
Zato „německým ministrům zahraničí asi zůstane ležet v žaludku. Coby strhující řečník se totiž podstatnou měrou zasloužil o francouzské ´NE´ vůči ´evropské ústavě´ v roce 2005. Dnes sedí se stranou Levice v bruselském parlamentu – a chce zrušit evropské smlouvy o volném obchodu.“
„´Německu se postavím čelem,´ prohlásil během předvolebního klání už několikrát. A pokud Německo nebude vůči novým, sociálně víc orientovaným smlouvám EU vstřícné, o samotném setrvání v EU musí v takovém případě rozhodnout lidové hlasování. ´Evropa bez Francie není ničím, a my tak moc dosáhnout změny máme,´ říká Mélenchon. Mnohým to zní jako výhrůžka. U svých přívrženců však skóruje právě za své radikální postoje. Jsou to jak bývalí nevoliči, tak zklamaní voliči levice, jejichž podpoře se Mélenchon těší. V březnu, když na demonstracích v Paříži, v den výročí zrodu Pařížské komuny, před zraky desítek tisíc zanotoval [S1] Internacionálu, mnozí z posluchačů se přidali, byť jenom někteří. Ti ostatní totiž už bojovou píseň dělnického hnutí ani neznali.“Jean-Luc Mélenchon: Der französische Bernie Sanders