válečné reparace versus církevní restituce
Zdravím,chtěla bych od Vás vědět,jak to vlastně bylo s váleč.reparacemi? My jsme ostrouhali,podle všeho ostrouhali i Poláci. Naši politici říkají ,že vše je už více než 70 let nazpět a že se máme držet Česko-Německé deklarace atp. Když to srovnám s cír.restitucemi /a ty mě sakra leží v žaludku/,tak na typozdě nebylo.Tak mi připadá,že to co stát vydře na daních z nejchudších,tak velice snadno rozdává,ale aby politici "zabrali" a něco vymysleli s reparacema,tak na to nikdo neslyší.K čemu vlastně je vůbec nějaká řeč o vál.reparacích,když se neplní. To cír.restituce,vykupovat vepřín v Letech,dotace pro ty nejbohatší tak to zaplatíme my,dolních 10 mil. z mizerných platů.Ten památník v Letech je pietně dobře ošetřen.Mě připadá,že jde o to zase někomu narvat peníze do předžaludku přežvýkavce a že to bylo slíbené nebo koupené již dávno. I ty válečné reparace,k čemu vlastně jsou?
Děkuji za odpověď a přeju hodně zdraví!
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Téma reparací za druhou světovou válku je na román, který se sem nevejde. Byl by i o "studené válce" a Německu rozděleném jejími původci, konferenci z prvé poloviny 50. let, odpouštějící SRN značnou část reparací - i spoustě dalších otázek. Ti, kdo namítají, že za věcí byla učiněna tečka, sice (jakkoli se nám to nemusí líbit) v principu mají pravdu. Podle mne ovšem jen za jedné, a to velice důležité podmínky - že to samé Německo, jemuž se odpustilo tak neuvěřitelně velkoryse, nezkusí samo uplatňovat troufalé finanční nároky vůči zemím, jimž reálně vzato stále dluží. A právě to se teď děje pod hlavičkou "sankcí", jimiž nám za neposlušnost v otázce "kvót" vyhrožuje EU, kde má Berlín hlavní slovo. A památník v Letech místo vepřína, jehož majitel bude odškodněn z našich daní (tak jako v desítkách jiných případů, kdy si "elity" polepšily na náš úkor za své vlastní pomatená, ne-li zkorumpovaná rozhodnutí)? Podobných táborů bylo v "protektorátu" mnohem víc. Teatrální kousky kolem nich nikdo nepořádá. Peníze, vynaložené na drahé gesto v Letech, by posloužily nepoměrně lépe, pokud by za ně vznikla pracovní místa pro dnešní romské spoluobčany, vržené "sametem" o víc než půl století zpět. S tím "předžaludkem přežvýkavců" je to výstižná metafora. I pro stovky a stovky mnohem vážnější a dražších kauz.