PhDr. Lubomír Zaorálek

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,76. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

23.08.2015 8:27:00

Důkladná ochrana vnějších hranic EU je nutná

Důkladná ochrana vnějších hranic EU je nutná

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek navštívil 21. srpna 2015 Linec, kde se konalo setkání ministrů zahraničí ČR a Rakouska s hejtmany příhraničních regionů obou zemí.

Na jeho okraji proběhlo i samostatné jednání ministra Zaorálka s rakouským protějškem Sebastianem Kurzem k bilaterálním, regionálním a současným mezinárodním otázkám.

Na svém bilaterálním jednání ministři Zaorálek a Kurz zhodnotili dosavadní česko-rakouskou spolupráci a vyjádřili spokojenost s intenzitou politických vztahů na všech úrovních. "Velmi si považuji, že se nám podařilo obnovit vzájemné vztahy, a cením si atmosféry, kterou jsme v nich dokázali vytvořit," sdělil v této souvislosti ministr Zaorálek.

S ohledem na aktuální vývoj v Evropě byla jedním z diskutovaných témat také problematika migrace a uprchlíků, které se věnovali i na následném jednání s hejtmany. Šéfové diplomacií obou zemí zdůraznili nutnost společného evropského přístupu k řešení tohoto problému. "S ministrem Kurzem jsme se shodli na důkladné ochraně vnějších hranic EU a na nutnosti věnovat velkou pozornost západobalkánské cestě, po které k nám dnes proudí největší vlna uprchlíků,“ prohlásil ministr Zaorálek.

Západní Balkán představuje společné téma i v jiných oblastech. Česká strana uvítá zapojení Rakouska do aktivit v rámci Visegrádské čtyřky, které nyní ČR předsedá. Obě země mají také zájem na řešení regionální otázek, například krize v Makedonii. Prostor pro spolupráci obou zemí je i v investici a modernizaci energetické infrastruktury.

Setkání s krajskými a zemskými představiteli se zaměřilo na témata přeshraniční spolupráce, která jsou aktuálně předmětem zájmu jak centrálních, tak regionálních administrativ. Ministři a hejtmani měli příležitost posoudit vývoj v oblasti energetického dialogu, zejména integraci trhu s plynem, a v propojení železniční a silniční infrastruktury.

Během setkání hejtmani také diskutovali o spolupráci v oblasti vědy a výzkumu, o programu výměny mládeže či o spolupráci univerzit. Česká strana vyjádřila zájem zejména o výměnu zkušeností a užší spolupráci v oblasti dvojjazyčného vzdělávání.

Ministři dále uvítali ustanovení neformální skupiny ve formátu 2+6, tedy velvyslanců obou zemí spolu s řediteli krajských úřadů příhraničních regionů a města Vídeň. Setkávání této pracovní skupiny si klade za cíl zvýšit vzájemnou výměnu informací a prohloubit spolupráci. Ministři také prověřili velvyslance přípravou témat Strategického sousedského dialogu.

Na závěr setkání podepsali ministři obou zemí spolu s krajskými a zemskými hejtmany společné prohlášení Sousedský dialog 2030. V něm oceňují dosavadní pokroky v bilaterální spolupráci a potvrzují odhodlání pracovat na společném sousedství, tak aby se stalo vzorovým v dnešní Evropě a efektivně čelilo aktuálním politickým výzvám.

Jednání ministrů zahraničních věcí s hejtmany se uskutečnilo na pozvání zemského hejtmana Horního Rakouska Josefa Pühringera a obsahově navázalo na předchozí setkání ve stejném formátu v listopadu 2014 v Mikulově. Už nyní se připravuje další setkání, které se uskuteční v jednom z českých příhraničních krajů.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama