Na jeho okraji proběhlo i samostatné jednání ministra Zaorálka s rakouským protějškem Sebastianem Kurzem k bilaterálním, regionálním a současným mezinárodním otázkám.
Na svém bilaterálním jednání ministři Zaorálek a Kurz zhodnotili dosavadní česko-rakouskou spolupráci a vyjádřili spokojenost s intenzitou politických vztahů na všech úrovních. "Velmi si považuji, že se nám podařilo obnovit vzájemné vztahy, a cením si atmosféry, kterou jsme v nich dokázali vytvořit," sdělil v této souvislosti ministr Zaorálek.
S ohledem na aktuální vývoj v Evropě byla jedním z diskutovaných témat také problematika migrace a uprchlíků, které se věnovali i na následném jednání s hejtmany. Šéfové diplomacií obou zemí zdůraznili nutnost společného evropského přístupu k řešení tohoto problému. "S ministrem Kurzem jsme se shodli na důkladné ochraně vnějších hranic EU a na nutnosti věnovat velkou pozornost západobalkánské cestě, po které k nám dnes proudí největší vlna uprchlíků,“ prohlásil ministr Zaorálek.
Západní Balkán představuje společné téma i v jiných oblastech. Česká strana uvítá zapojení Rakouska do aktivit v rámci Visegrádské čtyřky, které nyní ČR předsedá. Obě země mají také zájem na řešení regionální otázek, například krize v Makedonii. Prostor pro spolupráci obou zemí je i v investici a modernizaci energetické infrastruktury.
Setkání s krajskými a zemskými představiteli se zaměřilo na témata přeshraniční spolupráce, která jsou aktuálně předmětem zájmu jak centrálních, tak regionálních administrativ. Ministři a hejtmani měli příležitost posoudit vývoj v oblasti energetického dialogu, zejména integraci trhu s plynem, a v propojení železniční a silniční infrastruktury.
Během setkání hejtmani také diskutovali o spolupráci v oblasti vědy a výzkumu, o programu výměny mládeže či o spolupráci univerzit. Česká strana vyjádřila zájem zejména o výměnu zkušeností a užší spolupráci v oblasti dvojjazyčného vzdělávání.
Ministři dále uvítali ustanovení neformální skupiny ve formátu 2+6, tedy velvyslanců obou zemí spolu s řediteli krajských úřadů příhraničních regionů a města Vídeň. Setkávání této pracovní skupiny si klade za cíl zvýšit vzájemnou výměnu informací a prohloubit spolupráci. Ministři také prověřili velvyslance přípravou témat Strategického sousedského dialogu.
Na závěr setkání podepsali ministři obou zemí spolu s krajskými a zemskými hejtmany společné prohlášení Sousedský dialog 2030. V něm oceňují dosavadní pokroky v bilaterální spolupráci a potvrzují odhodlání pracovat na společném sousedství, tak aby se stalo vzorovým v dnešní Evropě a efektivně čelilo aktuálním politickým výzvám.
Jednání ministrů zahraničních věcí s hejtmany se uskutečnilo na pozvání zemského hejtmana Horního Rakouska Josefa Pühringera a obsahově navázalo na předchozí setkání ve stejném formátu v listopadu 2014 v Mikulově. Už nyní se připravuje další setkání, které se uskuteční v jednom z českých příhraničních krajů.