Ministr Zaorálek se z pozice předsedajícího V4 zúčastnil jako čestný host setkání šéfů diplomacií západního Balkánu s eurokomisařem Johannesem Hahnem a generálním tajemníkem Rady pro regionální spolupráci (RCC) Goranem Svilanovićem. Jednání se věnovalo spolupráci mezi skupinou V4 a západním Balkánem, současnému stavu Západobalkánského fondu a dopadu uprchlické krize na tento region.
Lubomír Zaorálek na schůzce potvrdil aktivní roli ČR ve vztahu ke skupině západního Balkánu a ujistil své partnery o zájmu ČR pomoci zemím ke vstupu do EU. „Jsem rád, že jsem mohl nabídnout posílení spolupráce mezi V4 a západobalkánskými zeměmi. Na setkání jsem viděl, jak silnou inspiraci pro region nabízí středoevropská zkušenost,“ uvedl ministr Zaorálek a upozornil, že regionální spolupráce je klíčovým nástrojem pro integraci západního Balkánu do EU.
Spolupráce V4 a západního Balkánu
Oficiální návštěva Albánie a bilaterální jednání s jejími čelnými představiteli byly příležitostí k posílení vzájemných vztahů a ujištění albánských partnerů o české podpoře v jejich eurointegračních snahách. Ministra Zaorálka přijal předseda albánského parlamentu Ilir Meta, předseda vlády Edi Rama a prezident Bujar Nishani. „S prezidentem Nishanim jsme hovořili o náročné transformaci země," přiblížil téma schůzky s prezidentem ministr Zaorálek.
Šéf české diplomacie jednal i se svým protějškem Ditmirem Bushatim. Schůzce dominovalo téma integračního procesu do EU, spolupráce mezi V4 a západním Balkánem a problematika migrace. "Věřím, že tady v Tiraně zahajujeme precedens ještě užší spolupráce mezi Visegrádskou skupinou a regionem západního Balkánu," prohlásil ministr Zaorálek a dodal, že doufá, že Západobalkánský fond bude ratifikován všemi zeměmi a začne tak fungovat do konce tohoto roku.
Ministr Zaorálek využil návštěvu také k bilaterálnímu setkání s ministrem zahraničních věcí Bosny a Hercegoviny Igorem Crnadakem a šéfem makedonské diplomacie Nikolou Poposkim, s nimiž jednal o situaci v regionu a eurointegračním procesu.