Aktuální situace v Sýrii a blízkovýchodní mírový proces byly hlavními tématy Rady FAC.
Lednové zasedání ministrů zahraničních věcí členských zemí EU, které premiérově probíhalo v nové budově Rady nesoucí jméno Europa, bylo věnováno krizovým oblastem. Prvním ze dvou hlavních témat byla situace ve válkou zmítané Sýrii. Ministři zhodnotili poslední vývoj v zemi a potvrdili ambici EU podílet se na politickém řešení již šest let trvajícího konfliktu. Otázkou zůstává, nakolik bude plánované jednání v kazašské Astaně, které iniciovalo Rusko, Írán a Turecko, věnováno právě politickému urovnání konfliktu. „Unie by se měla rozhovorů účastnit, pokud bude jejich obsahem politické řešení konfliktu v souladu s postojem Rady bezpečnosti OSN,“ zdůraznil ministr Zaorálek.
Z pohledu EU je zásadní pokračování ženevských rozhovorů pod záštitou OSN, které mají přinést právě politické a nikoliv vojenské řešení. Ministři se shodli na podpoře tzv. politické iniciativy EU, kdy evropská diplomacie a vysoká představitelka EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová uskutečňuje rozhovory s regionálními hráči, kteří jsou zapojeni do syrského konfliktu. EU, patřící mezi největší poskytovatele humanitární pomoci Sýrii, plánuje pod záštitou OSN uspořádat v dubnu 2017 donorskou konferenci pro Sýrii, která má vedle stabilizace napomoci mírovému řešení. „Určitá stabilizace Sýrie v podobě obnovy základní infrastruktury, která by umožnila návraty válkou vyhnaných obyvatel, by mohla být součástí připravované konference,“ uvedl ministr Zaorálek. „V tom je síla Evropy, pomoci stabilizaci, rekonstrukci země, tím můžeme uplatnit náš vliv a napomoci řešení,“ doplnil šéf české diplomacie. Předpokladem evropské pomoci je úspěšný politický proces pod vedením OSN, který dovede Sýrii k trvalému míru.
Druhým tématem jednání šéfů diplomacií evropské osmadvacítky byl blízkovýchodní mírový proces. Ministři diskutovali o výsledcích Pařížské konference k mírovému procesu, která proběhla v předvečer lednové Rady FAC, a která přinesla potvrzení dvoustátního řešení izraelsko-palestinského konfliktu. „Základem jsou přímé rozhovory mezi Izraelem a Palestinou, obnovení důvěry. EU tomu bude společně s novou americkou administrativou nápomocna,“ přiblížil ministr Zaorálek.