Podpis společného prohlášení představuje završení ročního úsilí české a německé diplomacie, iniciované předsedou vlády České republiky Bohuslavem Sobotkou, o kvalitativní posun v již tak velmi dobrých a přátelských vztazích s nejvýznamnějším sousedem České republiky. „Vztahy mezi Českou republikou a Německem jsou lepší, než kdy dříve,“ shodli se ministři Zaorálek a Steinmeier. „V rámci strategického dialogu máme za cíl například i zapojení Německa do aktivit zemí V4 – a to už během českého předsednictví,“ dodal šéf české diplomacie.
Společné prohlášení k česko-německému strategickému dialogu navazuje na Smlouvu mezi Československou federativní republikou a Spolkovou republikou Německo o dobrém sousedství a přátelské spolupráci z roku 1992 a Česko-německou deklaraci o vzájemných vztazích a jejich rozvoji z roku 1997. Kromě konkrétní dvoustranné spolupráce je rozšiřuje o společnou odpovědnost za budoucnost Evropské unie. „Strategickým dialogem vytváříme model, který je důležitý v celé Evropě. Dnes čelíme krizím na východě, na jihu, v Řecku, migraci – nestačí se stýkat jen v Bruselu, ale je důležité setkávat se i zvlášť, jako dnes v Berlíně, a čelit těm krizím společně,“ uvedl ministr Zaorálek.
Šéf české diplomacie jednal také o zahraničně-politických a unijních tématech
Spolupráce bude probíhat v celkem 9 oblastech – „Zahraniční a evropská politika“, „Kultura, jazyk a mládež“, „Trh práce a duální vzdělávání“, „Věda a výzkum“, „Energetika, ochrana klimatu a životního prostředí“, „Přeprava a doprava“, „Bezpečnost a zdraví“, „Bezpečnostní a obranná politika“ a „Zemědělství“.
Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek jednal s ministrem Steinmeierem také o zahraničně-politických a unijních tématech, včetně situace v Řecku, na Ukrajině a také o problematice migrace. Ministr Zaorálek se rovněž setkal se zahraničně-politickým poradcem spolkové kancléřky Christophem Heusgenem.