Na navazující tiskové konferenci znovu potvrdil, že vnitřní komunikační systém MZV pro utajované a strategické informace narušen nebyl, a vymezil se proti spekulacím některých médií.
Ministr Zaorálek zdůraznil, že je nutné rozlišovat mezi utajovanými a citlivými informacemi. „Utajované informace jsou takové, které mohou poškodit osoby nebo instituce, kterých se týkají, a ohrožují národní bezpečnost, zatímco citlivé informace jsou takové, které národní bezpečnost neohrožují,“ uvedl ve svém vystoupení ministr Zaorálek. „Trvám na svém původním sdělení, že vnitřní systém MZV, ve kterém se zpracovávají utajované a strategické informace, napaden nebyl,“ potvrdil dále šéf české diplomacie.
K rozsahu a době trvání útoků ministr Zaorálek uvedl, že v médiích uváděné informace jsou spekulace, které není možno obhájit. Věc je v šetření, a tudíž přesné údaje říci nelze. „Ten, kdo takové údaje předkládá, předložil falešné informace, na které nemá dostatek analýzy,“ doplnil ministr Zaorálek. Současně znovu zopakoval, že NBÚ ve spolupráci s Národním centrem kybernetické bezpečnosti připravuje zprávu o zjištěném kybernetickém útoku, která bude předložena na jednání Vlády ČR ve středu 8. února 2017. Dodal zároveň, že ČR o situaci komunikuje se svými zahraničními partnery.
„V České republice se musíme bavit o tom, jak získat dostatek expertů na to, abychom byli proti podobně sofistikovaným útokům lépe chráněni. Přál bych si, abychom získali více odborníků, ale to nestačí řešit na MZV ČR, to se týká celé vlády,“ dodal ministr Zaorálek.