Úvodní část jednání březnové Rady FAC se odehrála v rozšířeném formátu společného zasedání ministrů zahraničních věcí a obrany členských států EU, kde ČR vedle ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka zastupoval také ministr obrany Martin Stropnický. Ministři diskutovali o naplňování Evropské globální strategie, konkrétně o plánech v oblasti evropské bezpečnosti a obrany. ČR dlouhodobě podporuje posilování obranné a bezpečnostní spolupráce v rámci EU. Jejím cílem má být schopnost EU vést efektivněji civilní a vojenské mise a operace za účelem řešení krizí ve svém bezprostředním i širším sousedství. Unie by také měla více přispívat k budování bezpečnostních a obranných kapacit partnerských zemí ve svém sousedství. „Evropa potřebuje zlepšit vlastní akceschopnost a kapacity při řešení krizí,“ přiblížil ministr Zaorálek. „Týká se to také možnosti nasazení bojových uskupení zemí, které se budou chtít angažovat a pomáhat v krizových regionech,“ doplnil ministr Zaorálek.
Šéfové diplomacií evropské osmadvacítky se věnovali také situaci Západního Balkánu, který má relevanci pro bezpečnost a stabilitu celé EU. Poslední vývoj regionu je poznamenán negativními jevy jako nárůst nacionalismu, zhoršování vztahů mezi zeměmi regionu, problémy spojené s migrací nebo terorismus. Situaci zhoršuje také nejasná perspektiva členství zemí západního Balkánu v EU a nejistota ohledně budoucnosti. „Je třeba zvýšit evropské angažmá na Západním Balkánu, potvrdit proces rozšíření EU a nabízet konkrétní pomoc a asistenci zemím, jak ostatně činí ČR,“ připomněl ministr Zaorálek. „EU se navzdory vlastním problémům musí nadále angažovat v této části Evropy, kde se spolurozhoduje také o naší bezpečnosti a stabilitě,“ zdůraznil šéf české diplomacie.
Důraz na efektivní návratovou politiku
Ministři v rámci pracovního oběda diskutovali se svým egyptským protějškem Sámehem Šukrím o celé šíři vztahů mezi EU a Egyptem, který je klíčovým partnerem Unie pro regionální stabilitu a řešení krizí. Debata otevřela možnost prohloubení spolupráce mezi EU a Egyptem, který vyjádřil připravenost jednat o všech otázkách včetně boje proti terorismu nebo spolupráce v oblasti migrace. „Na obou stranách byl dnes vidět zájem na zlepšení vztahů a spolupráce mezi EU a Egyptem, je to dobrý signál a příslib do budoucna,“ uvedl ministr Zaorálek. Výsledkem neformálního jednání s egyptským ministrem zahraničních věcí je svolání Asociační rady, která vytýčí konkrétní priority spolupráce a pomoci EU.
Ministři také zhodnotili pokrok při naplňování rámce migračních partnerství s pěti africkými zeměmi. Z českého pohledu je spolupráce s transitními a zdrojovými zeměmi migrace zásadní. Krátkodobou prioritou by měl být důraz na efektivní návratovou politiku. Z dlouhodobé perspektivy je třeba se zaměřit na řešení příčin nelegální migrace, ať už v podobě zlepšení ekonomické perspektivy zemí nebo důrazem na hodnoty, jako jsou dobré vládnutí, právní stát, lidská práva nebo boj proti korupci.