Američané stupňují tlak. Americká banka JP Morgan zablokovala (prostřednictvím SWIFTu) převod platby pojišťovací společnosti Sogaz, který zadalo ruské velvyslanectví v Kazachstánu. Rusové reagovali ostře. Mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Alexandr Lukaševič se vyslovil, že „pokud tímto krokem chtěla americká finanční společnost „zaznamenat body“ v očích Bílého domu, pak přestřelila. Washington musí pochopit: jakákoli nepřátelská akce vůči ruské diplomatické misi představuje nejen porušení mezinárodního práva, ale přináší s sebou též protiopatření, které nevyhnutelně postihne práci americké ambasády a konzulátů v Rusku.“
Rusové můžou nyní reagovat několika způsoby. Bez problémů mohou přesměrovat své vývozy ropy a plynu např. do Číny, infrastrukturu k tomu už mají vybudovanou. EU by v tom případě musela nahradit výpadek zásobování, což by ji přišlo na 215 bil. USD.
Vladimír Putin dal
instrukce největší ruské a východoevropské bance Sberbank (která působí i
v České republice), aby zastavila vydávání spotřebitelských půjček
v cizí měně. Je to další signál odchodu od dolaru, Rusové ostatně stáhli
z USA už dříve aktiva ve výši řádově sto miliard USD.
Ale to není vše. Putinem zahájený nový projekt Dvouhlavý orel bude při svém uvedení v život znamenat, že veškeré dodávky energie se budou hradit zlatem. Připomínám, že dolar je dnes z velké části kryt tím, že se v něm obchoduje ropa a plyn. Čína už dříve navrhovala využití SDR (Special Drawing Rights), Rusové mluvili o potřebě vyvážit rezervní měny, aby mezinárodní systém nebyl závislý na výkyvech dolaru, ale obchodování ve zlatě je zásadní změna.
Projekt Dvouhlavý orel počítá s tím, že ruská centrální banka bude razit 50 rublové zlaté mince s obsahem 0, 1244 trojské unce ryzího zlata (průměr 18 mm), na kterých bude vyražen právě dvouhlavý orel s korunou. Bude to alternativa vůči americkému dolaru i euru s cílem pokrýt obchod s energiemi. Projekt je spojen s ambicí vytvořit nový státní vyrovnávací platební systém. Tak by vznikla nadace, která by vytvořila alternativu systému SWIFT. Ten slouží zatím nejen pro převody měn, ale také pro obchod s globálně obchodovanými komoditami a s energiemi. Státy jako Čína (která v poslední době usiluje o převod svého obchodu přímo na jüany), Indie, Brazilie, Jižní Afrika a další země tento nový model přivítají.
Má na tuto operaci Rusko dost zlata? Ruská centrální banka má zásoby zlata ve výši více než 1040 tun. V rámci projektu Natalka dochází k dramatickému navýšení produkce zlata. Rusko má druhé největší zásoby zlata na světě (12 500 tun zlata, více než 400 milionů trojských uncí). Uvedený projekt Natalka se opírá o 32 milionů uncí prokázaných zásob v ložiscích v Magadanské oblasti. Odhadované zdroje představují 60 milionů uncí. Závěr tedy zní, že Rusko pro tuto složitou a dlouhodobou operací dostatek zlata má.
Projekt Dvouhlavý orel by nejen ohrozil pozici systému SWIFT, ale i dominanci dolaru a bytostně by poškodil i euro. Američané svým dobrodružstvím na Ukrajině a eskalací konfliktu s Ruskou federací mohou dosáhnout pravého opaku. Mohou ztratit hlavní pokrytí své vlastní měny.