14.10.2015 0:58:46
Skandál, naprostý skandál
Saúdská Arábie jako arbitr lidských práv
Saúdská Arábie, spojenec USA v blízkovýchodním regionu, se dlouhou dobu snaží o svržení syrské legitimní vlády a finančně podporuje tamější protivládní teroristy. Na půdě OSN vyhrožovala Sýrii vojenským zákrokem, pokud prezident Bášár Al- Asad neodstoupí. Jako by nebylo dost toho, že 4 miliony lidí skončily v zahraničí.
Kdysi, v době čečenského konfliktu, jsem byl na návštěvě v ruském generálním štábu. Dozvěděl jsem se, že čečenská armáda má 26 tisíc mužů a 40 tisíc rezervistů. Užasle jsem se zeptal, kdo to financuje. V odpovědi zazněly názvy několika ropných států Arabského poloostrova a v první řadě jméno Saúdská Arábie. Vzpomněl jsem si na to, když nedávno saúdští náboženští vůdci vyhlásili Rusku džihád, prý kvůli ruské angažovanosti v Sýrii. Krátce po vyhlášení džihádu jel saúdský ministr obrany na návštěvu do Moskvy. Kdo ví proč. Možná, že tlak na snížení cen ropy, na kterém se dohodli Saúdové s Američany ve snaze poškodit Rusko, začíná Saúdy negativně zasahovat. Rusům pomohl slabý rubl paradoxně snížit náklady těžby.
Do toho všeho přichází jedna nová informace. Ukázalo se, že v Srbsku takzvaní uprchlíci vybírají ve velkém peníze na pobočkách Western Union a že tyto finanční prostředky mají svůj původ v Saúdské Arábii. Projevuje se, že uprchlická krize je opravdu řízený proces a že trasy jsou dané a koordinované. Americký analytik Tony Cartalucci dokazuje, že tento proces řídí americké a turecké služby. Proč Američané? Vyvážejí chaos a nestabilitu, které oslabují jejich hlavního konkurenta, Evropskou unii. Chaos je nástrojem, jak udržet americkou dominanci. A proč Turci? Nejde jen o Erdoganův sen o obnově osmanského impéria. V chaotizovaném prostředí zaujme silné a stabilní Turecko pozici regionálního lídra a bude mít sílu znemožnit stabilizaci Balkánu pod patronací EU. Jenže Erdoganovi i Saúdům zkřížil plány Putin svým vstupem na syrskou půdu. Američanům, kteří chtěli s pomocí islamistů a džihádistů svrhnout Bášára Al- Asada, také.
My se zatím můžeme kochat saúdskoarabskými lekcemi z oblasti lidských práv. To bylo řečí, když do Rady pro lidská práva OSN byly přijaty Rusko a Čína! A nyní??
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
1 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout