EU
Podle mě by stačilo, kdyby nás reprezentovalo v EU 3 poslanci: Vy, pan Zdechovský a Telička o ostatních stejně není vůbec slyšet a evidentně si chtějí jen namastit kapsy. Nemyslíte, že by bylo namístě jejich počet zredukovat? A druhý dotaz. Co říkáte na výsledek voleb v Řecku i z pohledu EU? Co když se bude zdráhat platit dluhy? Nemůže to ohrozit setrvání země v EU? A vadilo by vůbec někomu, kdyby Řecko z EU vystoupilo?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
30.01.2015 22:49:37 - PhDr. Miloslav Ransdorf, CSc.
Těší mne, že mou činnost v Evropském parlamentu hodnotíte příznivě, po tolika letech cílených mediálních útoků si toho vážím dvojnásobně. Nehodlám posuzovat své kolegy, ale musím říci, že média bývají nespravedlivá a stranické sekretariáty rovněž. Připomenu třeba osud Libora Roučka. To byl pracovitý, kultivovaný a užitečný europoslanec. ČSSD ho bůhvíproč zařadila na deváté nevolitelné místo kandidátky a Rouček svůj post neobhájil. Škoda. O tom, co v Bruselu a Štrasburku děláme, se v ČR neví téměř nic, ale naše chyba to není. Poněkolikáté připomínám, že Německo má v EP přes kolem sto šedesáti zpravodajců, Albánie, která ani není členem EU, jich tam má dvanáct, a Česká republika TŘI. K Vaším dalším otázkám: V Německu se ozývaly hlasy, že by odchod Řecka z eurozóny byl přijatelný, ale po volbách se tato rétorika zmírnila. Zdá se, že bude prostor pro vyjednávání, např. pokud jde o rozložení splatnosti řeckého dluhu. Plošné škrty řeckého dluhu jsou všeobecně odmítány.
Vystoupení jakéhokoli státu by otřáslo stabilitou eurozóny a náklady by byly vyšší, než nějaká forma dohody. Problém eura je v tom, že normální měna má dva pilíře: monetární politiku a fiskální politiku. Euro má jen jeden pilíř, protože fiskální unie neexistuje. V EU jsou různorodé a častokrát naprosto neslučitelné přístupy v oblasti daní. Náhradou za fiskální unii měl být Pakt růstu a stability, který ale narážel na jeho nedodržování ze strany velkých hráčů. V minulém období EP projednal balíček šesti zpráv pod souhrnným názvem e- overnance, který předpokládá utužení vzájemné součinnosti a předběžné kontroly rozpočtů jednotlivých členských států, tedy i Řecka.