Úprk uprchlíků
Dosud jsem byla pro pomoc uprchlíkům, ale po včerejšku, kdy se snažili útéct z uprchlického tábora, nevím. K čemu jim máme pomáhat, když oni o to nestojí? Myslíte, že je namístě s nimi vyjednávat? Co jsme jim udělali, krom toho, že jsme je zadarmo ubytovali a nasytili, že chtějí pryč a drží hladovku? A myslíte, že by tuto kauzu měla vláda reflektovat při rozhodování o přijetí dalších uprchlíků?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
05.08.2015 0:07:22 - PhDr. Miloslav Ransdorf, CSc.
Máte pravdu, ti lidé z tábora v Bělé pod Bezdězem se nechovají jako někdo, kdo prožil existenční ohrožení. Nejsou proto vůbec vděční za naši pomoc. Jdou za lepším (častokrát na základě mylných informací a iluzí), snaží se nás vydírat a vyvolávat nátlak. Plošný humanitární přístup, který uplatňují evropské státy včetně ČR, je chybný. Je totiž třeba diferencovat. Moje frakce (GUE/NGL) systematicky sleduje situaci na jihu ltálie i jinde (zejména na ostrově Lampedusa) a tvrdí, že je možné v rámci platné legislativy spolupracovat se státy původu imigrantů. Readmisní dohody jsou platné. Jenže rozhodnutí závisí nikoli na úřednících, ale na politicích. Vaše zklamání je oprávněné. A je třeba se připravit na to, že takzvaná humanitární krize bude účelově využívána, protože byla i účelově vyvolána. Jednou pro omezování občanských práv, jindy pro posílení pravomocí represivních orgánů, v dalších případech pro omezení svobody pohybu přes hranice. V tomto podhoubí bude logicky vzrůstat rasismus, xenofobie a na vzestup se mohou dostat fašistoidní strany. U nás to není zatím tak zlé, ale lidé se obávají právem, když vidí, že se uprchlická krize mění v zástěrku lukrativního kšeftu, podporovaného státy.
Bez skutečného tlaku veřejnosti se nic nezmění. Ale paradoxně, uprchlická krize může být šancí na probuzení dosud lhostejných.