diktátoři
Nemyslíte, že největší chybou bylo svržení diktátorů v islámských zemích? Nechci bránit jejich kroky, ale je evidentní, že jedině oni dokázali v zemi jakžtak udržet pořádek. Poté, co padli, se země dostaly do chaosu a jsme tam, kde jsme dnes. Co mi na to odepíšete?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
23.06.2015 17:19:46 - PhDr. Miloslav Ransdorf, CSc.
Souhlasím s Vámi. Budování demokracie je složitý a dlouhodobý proces. Nestačí ustanovit pravidelný volební proces a dát dobrou ústavu plus instituce parlamentní demokracie. Demokracie je teprve závěr celého procesu změn. První podmínkou je budování občanské společnosti a právního státu. V muslimských zemích ale nic podobného není, není to ani v Africe a nebylo to dlouhá léta ani v Latinské Americe nebo v Asii. V 19. století opisovaly nové státy Latinské Ameriky ústavu USA, ale logicky to nefungovalo. Nebyla tam občanská společnost a země se topily v chaosu. Já jsem byl několikrát v Iráku i v Sýrii a mohu říci, že přestože tam nebyly demokracie, dalo se tam bezpečně žít. V Sýrii za Háfize al-Asada byl klid, přestože tam měli od roku 1963 výjimečný stav, která Háfiz al-Asad zdědil. Když bylo islamistické povstání v Hamá roku 1982, dal ho tvrdě potlačit. Díky jemu byla Sýrie dlouho stabilní. Kdo a proč se postaral, aby už stabilní nebyla, si jistě odpovíte sám.