PhDr. Miloslav Ransdorf, CSc.

Miroslav Ransdorf zemřel 22. ledna 2016 v Praze
Ústecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Zlínský kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Praha
Geomapa
Česká republika
4,03
muži 66%
ženy 33%
18+ 12%
26+ 26%
38+ 13%
50+ 47%

Průměrná známka je 4,03. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

09.05.2014 13:08:53 - zuzana

teorie demokratického míru

Jaký je váš názor na teorii demokratického míru?

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

10.05.2014 14:57:14 - PhDr. Miloslav Ransdorf, CSc.
        Dobrý den, teorie demokratického míru vycházela z teze, která je i v souladu s názory politických klasiků, totiž že demokracie spolu neválčí. Tak by bylo možno číst i Kanta (jeho práci Zum ewigen Frieden)  i Hegela (Grundlinien der Philosophie des Rechts). V demokraciích je totiž rozhodování politických vůdců limitováno občanskou společností a veřejným míněním, proti válečným choutkám stojí i vysoké náklady na válečná dobrodružství a respekt vůči lidským právům. Na korelaci mezi rozvinutou demokracií a mírem poukazují v USA komunitariáni (třeba Michael Walzer). 

        V roce 2007 vydal v American Journal of Political Science Erik Gartzke článek, útočící na teorii demokratického míru. Tvrdí v něm, že není souvislost mezi demokracií a mírem, ale mezi kapitalismem a mírem. Na mír a jeho stabilitu prý působí spíše ekonomický růst, stabilita kapitálových trhů a shoda ekonomických a politických zájmů. V roce 2011 mu odpověděl ve své studii Alan Dafoe, který se snaží i na obsáhlém faktografickém materiálu doložit, že vztah mezi demokracií a mírem existuje a že je to silná, velmi silná vazba. Názor Gartzkeho by totiž znamenal, že všechna finanční podpora budování demokracie různými nadacemi je k ničemu a mír zaručí především úspěšný rozvoj kapitálových vztahů. Historie dvacátého století to vyvrací a podnětem k přemýšlení je i výročí I. světové války. 

        Problémem Německa například nebylo to, že by se nerozvíjel kapitalismus, ale mělo nerozvinutou demokratickou politickou kulturu a nedoceňovalo občanskou společnost (viz vynikající studii Bedřicha Loewensteina na toto téma). Ale i demokracie mohou válčit (viz můj článek Liberální imperialismus na stránkách Parlamentních listů z 27. 3.). 

        Shrnu-li, teorie demokratického míru je dobrý základ přemýšlení o míru, ale sama existence demokracie v době masových sdělovacích prostředků a možnosti manipulace veřejným míněním nestačí. Nicméně bez demokracie je skluz do války daleko snazší. Rozvíjet a upevňovat demokracii je povinnost každého, kdo bojuje proti militarismu a válce. 

10. 5. 2014