PhDr. Olga Richterová

  • Piráti
  • Hlavní město Praha
  • místopředsedkyně PS PČR
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,42. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

23.05.2019 15:41:00

Hospodaření vlády v oblasti sociálních služeb může mít fatální následky

Hospodaření vlády v oblasti sociálních služeb může mít fatální následky

Piráti se dnes připojili k výzvě opozičních stran na svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny k problému nedostatku financí na sociální péči v roce 2019.

 Mimořádnou schůzi požadují s ohledem na to, že vláda nedokázala v rozpočtu najít dvě miliardy korun na sociální služby a sociální práci na obcích, tedy například pro seniory, matky v azylových domech nebo lidi s handicapem, a hrozí tak kolaps.

„Jde o problém, který nepočká a musí se řešit bez jakéhokoliv odkladu. Pokud ne, začnou kvalifikovaní pracovníci odcházet jinam a důsledky mohou být pro část poskytovaných služeb zcela fatální a nevratné. Obce, kraje a neziskové organizace nemohou konat zázraky na počkání a bez peněz od státu nemůže pomoc, kterou každodenně statisícům občanům poskytují, udržet svou kvalitu,“ upozorňuje poslankyně a místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku Olga Richterová. Problém souvisí i s chybějícími 200 miliony korun na sociální práci na obcích.

„Chci znát odpověď vlády na zcela zásadní otázku – jak mají obce a kraje cokoliv v oblasti sociálních služeb plánovat, když je financování státu zcela nepředvídatelné. Veškeré plány rozvoje jsou totiž k ničemu, když stát náhle změní své směřování a škrtne finance těm nejpotřebnějším. Vedle nepředvídatelnosti a náhlých změn se potýkáme s tím, že nemáme jako stát definované priority,“ uvádí Richterová a dodává: „Apeluji na vládu, aby začala jednat a uvědomila si závažnost situace. Jen nerada bych se dočkala toho, že nebudeme schopni poskytnout základní pomoc lidem v těžké životní situaci. Že budeme pouze zachraňovat holé životy v nemocnicích, ale neposkytneme mnohem levnější a efektivnější pomoc v prvním okamžiku větších problémů.“

Pirátský radní pro oblast sociálních služeb a zdravotnictví Michal Kočí varoval před situací, kdy by obce musely kvůli nepředvídatelnému snížení dotace na výkon sociální práce propouštět. „V roce 2018 jsme na naší obci mohli z dotace na výkon sociální práce uhradit 6,65 pracovníků. V roce 2019 je to pouze plat pro 2,77 pracovníků. K tomuto škrtu došlo bez předchozího varování. Jenže nyní Městská část Praha 10, která je na počet obyvatel šestou největší obcí ČR, zaměstnává 14 sociálních pracovníků a pro optimální zvládání množství klientů by jich potřebovala 17 (dle metodiky Ministerstva práce ČR dokonce 20). Jak mám zajistit povinnosti, které mi stát ukládá, když mi k tomu nedává prostředky,“ ptá se Michal Kočí.

Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb v Hlavním městě Praha ZDE
Nález Ústavního soudu k dostupnosti služeb sociální péče ZDE

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama