„Poslanecká sněmovna napříč politickými stranami podpořila i náš pozměňovací návrh, který zrušil povinnost hlídat proočkovanost dětí na školách v přírodě, protože děti tráví zbylých 10 měsíců v tomtéž kolektivu. Jsem také rád, že prošel i návrh předkládaný poslancem Válkem a dalšími, ke kterému jsme se připojili a který umožňuje, aby bylo k předškolnímu vzdělávání možné přijmout i dítě s dočasnou kontraindikací, která dočasně zabraňuje provedení očkování. Příkladem aktuálního zhoršení zdravotního stavu může být atopický ekzém, leukémie nebo epilepsie, a školky dnes mohou být za přijetí dětí s těmito potížemi pokutovány,“ vysvětluje místopředseda Výboru pro zdravotnictví Petr Třešňák.
„Možná se ptáte, proč jsme se tím vůbec zabývali, když v pirátském programu je očkování jako pevná součást ochrany veřejného zdraví? Protože jsme se tématu podrobně věnovali ve zdravotním týmu s řadou lékařů a došli jsme k závěru, že se jedná o nezbytné úpravy nelogičností, jež dají zase další části rodičů důvěru, že tato země může být i pro ty, co mají různé zdravotní komplikace. Anebo pro ty, jejichž dítě má komplet pentavakcínu a chybí jen hepatitida B, aby mohly na školy v přírodě,” komentuje návrh místopředsedkyně Výboru pro zdravotnictví Olga Richterová a dodává: „Zároveň bych ráda poděkovala za podněty od rodičů a občanských iniciativ, mnozí totiž nejen nás na tyto nelogičnosti dlouhodobě upozorňovali.”
Piráti předkládali i další návrhy, ke kterým již většina Sněmovny nakloněna nebyla. Příkladem je zrušení povinnosti kompletní proočkovanosti u dětských skupin nezřizovaných státem a soukromých mateřských škol. Piráti chtěli umožnit dohodu mezi soukromými zřizovateli a rodiči, která by nemusela být podmíněna kompletním očkováním.