PhDr. Pavel Žáček, Ph.D.

  • ODS
  • Hlavní město Praha
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,91. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

23.01.2018 17:34:13 - brain

imunita

Zaujal mě dnes tento titulek: Růžičku ani exprimátora Svobodu nevydávejte, doporučil sněmovně mandátový a imunitní výbor. Otázka je prostá, jak budete v případě vydání jako poslanec hlasovat? + Neuvažujete imunitu zrušit? Dost se o tom mluví, ale vůle nějak chybí. Teď je ale několik měsíců po volbách a neřeší se téměř nic jiného než vydání poslanců. Se pak nedivte, že jsou lidi politikou zhnusení. Taky mě zaujalo, že Svobodu Piráti podpořili, zatímco poslance za ANO ne a hlasování se zdrželi. Vím, že jde o jinou kauzu, ale je podstata toho, za jsou stíháni jiná? Myslel jsem, že stíhání Růžičky taky souvisí s jeho rozhodováním v komunální politice. Na druhou stranu, za co jiného by měli být politici stíháni, než za svá rozhodnutí? V opačném případě by totiž politik mohl rozhodovat naprosto bez rozmyslu, což také není dobře.

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

09.06.2019 18:57:05 - PhDr. Pavel Žáček, Ph.D.
S odstupem času můžeme konstatovat, že kriminalizace zastupitelů za jejich kolektivní rozhodnutí není něčím, čím by se orgány činné v trestním řízení mohly chlubit. Byla zde před lety vytvořena určitá politická psychóza, na níž se dlouhou dobu vezli někteří státní zástupci a jimi řízení policisté. Smysl poslanecké imunity je jasný, jde o formu ochrany volených zástupců lidu při formulování a prezentaci politických názorů, například při kritice vlády a její politiky. Jiných záležitostí by se imunita spíše týkat neměla. Je ovšem pravdou, že o vydání poslanců rozhoduje poslanecká sněmovna jako celek, a je v tomto naprostým suverénem.