PhDr. Vladimíra Vítová, Ph.D.

Aliance národních sil - předsedkyně
  • ANS
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,39. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

10.11.2024 21:52:47

Mezinárodní konference „Světová většina v čele nového světového řádu"

Mezinárodní konference „Světová většina v čele nového světového řádu"

Konference proběhla v rámci Mezinárodního fóra Jalta 2024 v Moskvě. Do vedení organizace byli zvoleni: Araik Stěpaňan (Ruská federace), Aliakbar Barati (Irán), Tarek Ahmed /Sýrie), Feroze Mithiborwala (Indie) a Vladimíra Vítová (Česká republika).

Na Mezinárodním fóru Jalta, které se konalo ve dnech dne 6.- 7.11.2024, uspořádala ruská Akademie geopolitických problémů mezinárodní konferenci pod názvem „Světová většina jako předvoj nového světového řádu". Na této akci se sešli zástupci z více než 30 zemí, včetně klíčových členů BRICS: Ruska, Indie, Číny, Saúdské Arábie a Íránu. Konference byla věnována diskuzi o roli globální většiny při utváření nového světového řádu se zaměřením na bezpečnost, politiku, ekonomiku a humanitární otázky.

Na konferenci se sešli politici, analytici, vědci a veřejné osobnosti zastupující země, které prosazují multipolární a spravedlivý světový řád. Odborníci z Afriky, Latinské Ameriky, Evropy a Asie aktivně sdíleli své názory na výzvy a příležitosti pro globální většinu v současné geopolitické situaci. Hlavními tématy jednání byl rozvoj politické suverenity zemí mimo oběžnou dráhu západního vlivu, posilování humanitárních vazeb, zajištění bezpečnosti a ekonomické nezávislosti.

Zástupci zemí poznamenali, že globální ekonomika je stále více závislá na většinových zemích světa, které mají značné zdroje a rostoucí trh. Konference zdůraznila, že pro udržitelný rozvoj je nutné snížit závislost na západních finančních strukturách a vytvořit alternativní mechanismy, jako je vzájemné vypořádání v národních měnách.

Účastníci upozornili na význam kulturní výměny a vzdělávacích programů, které by mohly posílit vazby mezi světovými většinovými národy. Zazněla potřeba vytvořit platformy pro interakci v oblasti vědy, vzdělávání a zdraví, které by zemím pomohly vyměňovat si znalosti a technologie bez závislosti na západních zemích.

Hlavními body programu konference se staly politická suverenita a národní bezpečnost. Účastníci odsoudili, že Západ využívá konflikty jako Rusko-Ukrajina, Palestina a Tchaj-wan k udržení své hegemonie. Odborníci ze zemí světové většiny vyjádřili názor, že takové kroky Západu mají za cíl rozdělit země, které by mohly vystupovat jako jednotná fronta zastupující zájmy světové většiny.

Konference se stala platformou pro otevřenou kritiku západních politik, které jsou podle účastníků zaměřeny na zachování unipolárního světového řádu. Západ byl obviňován z manipulace konfliktů k dosažení svých vlastních cílů, včetně kontroly ekonomických a politických procesů v zemích usilujících o nezávislost. Někteří odborníci z Ruska a Íránu poznamenali, že ukrajinská krize a válka v Palestině byly uměle vyhroceny, aby oslabily jejich pozice na mezinárodní scéně.

Zvláště akutní byla otázka vměšování Západu do záležitostí Blízkého východu, jakož i do záležitostí východní a jihovýchodní Asie. Íránští představitelé zdůraznili, že Západ využívá palestinské téma k politickému nátlaku a Čína upozornila na skutečnost, že Spojené státy aktivně zasahují do situace kolem Tchaj-wanu a Ujgurské autonomie Sin-ťiang a ohrožují stabilitu v regionu.

Jedním z nejdůležitějších výsledků konference bylo ustavení nové mezinárodní struktury – Organizace spojených národů světové většiny (OSNSV). Vznik této organizace se stal symbolem rostoucí touhy zemí světové většiny sjednotit se a společně vzdorovat unipolární nadvládě. Podle účastníků bude (OSNSV) usilovat o posílení spolupráce v oblasti politiky, ekonomiky a bezpečnosti a poskytne platformu pro otevřenou výměnu názorů a společné rozhodování.

Cílem OSNSV je vytvořit alternativu k americké hegemonii, geopolitický pól, kde by země světové většiny mohly ovlivňovat důležitá rozhodnutí a působit jako jednotná fronta na světové scéně. Organizace si klade za cíl podporovat principy suverenity, rovnosti a respektu ke kulturní rozmanitosti všech zúčastněných zemí.

Očekává se také, že OSNSV přispěje k vytvoření nových finančních mechanismů nezávislých na západních institucích a bude prosazovat myšlenky míru a stability.

Založení Organizace spojených národů světové většiny symbolizuje začátek nové éry, ve které státy reprezentující většinu lidstva mohou otevřeně deklarovat své zájmy a společně odolávat vnějšímu tlaku, čímž vytvářejí trvalé podmínky pro globální stabilitu a prosperitu.

Generálním sekretářem nově vzniklé mezinárodní organizace byl zvolen Araik Stěpaňan (Ruská federace) a dále byli zvoleni 4 členové sekretariátu: Aliakbar Barati (Irán), Tarek Ahmed /Sýrie), Feroze Mithiborwala (Indie) a Vladimíra Vítová (Česká republika).

Další podrobnosti ZDE: https://akademiagp.ru/index.php?route=product/product&product_id=509

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama