Pokud USA předpokládá ohraničený konflikt, který se má odehrávat pouze na území východní Evropy, tak to de facto znamená, že východní část Evropy má být obětována strategickým zájmům Ameriky. Pro všechny země bývalých východních států v blízkosti Ruska, z nichž by vzešly vojenské akce, by to samozřejmě znamenalo odvetu.
Bývaly časy, v době tzv. studené války
existovaly na obou stranách diplomatické kanály a iniciativy států, které se
snažily napětí zmírnit a nepřilévaly olej do ohně. Avšak nyní je problém v tom, že nastoupila nová
generace, která o hrůzách války nemá ani ponětí a která si myslí, že se jedná o
jakési prodloužené video hry.
Zde jsou nezvratná fakta.
Ukrajinský puč zvaný Euromajdan (v roce 2013) byl protistátní. To je všeobecně známo. Tehdejší protiprávně svržený prezident Viktor Janukovyč, zvolený v roce 2010, byl i Západem uznaný a zcela legitimní. V době euromajdanu se po celé Ukrajině potulovali západní politici a podněcovali vojenské nepokoje. To ví všichni. Nedá se popřít násilný protiprávní převrat, včetně tisíců mrtvých. A nedají se zpochybnit fašistické bojůvky a ani fakta, že jako protistátní figurky byli na Ukrajině použiti tamější takzvaní prozápadní oligarchové.
Pokud Američané skutečně vážně připravují válku, tak si možná mylně myslí, že tím obětují východní Evropu za své strategické zájmy. Snaží se kolem Ruska budovat vojenské základny a vojensky podporují Ukrajinu. Rusové ale samozřejmě požadují, aby byly základny vyřazeny z provozu.
Jestliže se Ukrajina nechá nahnat do vojenského konfliktu, tak se může stát, že tento lokální konflikt přeroste do konfliktu evropského nebo dokonce celosvětového.
PhDr. Vladimíra Vítová, Ph.D., předsedkyně ČMF
Petr Schnur, MA, publicista a politolog, místopředseda ČMF
MUDr. Jan Příbaň, lékař a publicista, místopředseda ČMF
PhDr. Jan Tesař, historik, odborný poradce ČMF
Miloslav Langer, publicista, odborný poradce ČMF
Praha 2. 2. 2022