Zástupci trojkoalice TOP 09, ČSSD a VV ve vedení městské části Praha 5 vyjednali úpravu projektu „Snížení imisní zátěže ozeleněním ulic“ u Státního fondu životního prostředí. Díky tomu radnice přemístí problematické květníky, aniž by Praha 5 přišla o přislíbenou dotaci ve výši téměř 16 milionů korun. Původní umístění květníků, které se staly terčem kritiky médií i části obyvatel, vycházelo z návrhu žádosti o dotaci vypracovaného minulým vedením radnice v čele s Milanem Jančíkem.
V nejbližších dnech radnice představí podobu spolupráce s občany na návrhu nového rozmístění zeleně. Úředníci městské části shromažďují podněty od občanů i návštěvníků Prahy 5, aby mohli připravit novou mapu umístění květníků. „Až v pátek 7. září jsme obdrželi vyjádření Státního fondu životního prostředí, které nám umožní změnit umístění problematických květníků. Pokud bychom to udělali dříve, jak nám mnozí navrhovali, museli bychom náklady uhradit z veřejných peněz. Tuto variantu jsme ale hned z počátku zavrhli a raději zahájili jednání s poskytovatelem dotace. Naštěstí jsme uspěli,“ říká Jaroslav Nedvěd (ČSSD), radní pro oblast správy veřejného prostranství, do jehož kompetencí projekt spadá.
Cílem nové zeleně v Praze 5 je snížení jedovatých imisí, které musejí obyvatelé dopravně nejvytíženějších ulic doslova prodýchat plícemi. Vysazením rostlin a ozeleněním protihlukových stěn na Barrandově dojde k poklesu zplodin zhruba o 14 tun ročně, což je více než 10 % celkového objemu imisí v daných lokalitách. Bohužel v dopravně vytížených lokalitách většinou nelze stromy vysadit do země kvůli zasíťování.
Vedení Prahy 5 chystá kromě přesunu květníků i další úpravy projektu. „Máme nové vizualizace nátěru květníků příjemnou šedou barvou, která vyhovuje řidičům automobilů a nepůsobí v zástavbě rušivě. Zajistili jsme zkrácení servisního intervalu na 1 hodinu, kdyby došlo například k havárii potrubí a bylo třeba květníky odsunout,“ uvedl příklady vedoucí Odboru rozvoje městské části Ing. Miloslav Pálavský.
„Projekt současné vedení Prahy 5 zdědilo po předchozím vedení, nechalo jej znovu vysoutěžit a díky veřejnému výběrovému řízení klesly náklady zhruba na polovinu. Navíc 90 % peněz pochází z Evropské unie, městská část se podílí jen zhruba 1,5 mil. korun. I přesto probíhají veškeré nové úpravy na náklady dodavatele projektu, městská část neplatí ani korunu navíc. I kdyby byly rostliny v ohrožení, nebo nějaká například uhynula v mrazech, nemusíme se obávat. Smlouva obsahuje pětiletou ochrannou lhůtu, během které dodavatel na vlastní náklady rostliny vymění,“ doplnil radní Jaroslav Nedvěd.
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4