„V jednání se starosty jsme za ten rok a půl urazili velký kus cesty, což se odrazilo v souladu, který při dnešním jednání s nimi panoval," uvedl ministr obrany Martin Stropnický a pokračoval: „Vojenský újezd bude zrušen k 1. 1. 2016 a k tomu směřují všechny přípravné kroky. Musím konstatovat s uspokojením, že všechno pokračuje tak, jak jsme si naplánovali. Samozřejmě, že některé věci se budou dolaďovat až po vyhlášení CHKO, ale je to vše na dobré cestě. Co se týče pyrotechnické očisty, tak ta probíhá podle harmonogramu.“
Setkání se za město Příbram zúčastnil také jeho starosta Jindřich Vařeka: „Příbram, takzvané Podbrdské Athény, bývaly kolébkou turistiky již za první republiky. Brdy, nádherný lesní, po dlouhá desetiletí zapovězený a uzavřený poklad, jakého není druhého v Čechách, se opět otevírá. Neznám jediný důvod, proč by tato tradice nemohla být po 90 ti letech znovu obnovena,“ uvedl starosta a dodal: „Rodáci, Pražané i turisté z celé republiky najdou v Brdech kouty, které si v ničem nezadají s těmi šumavskými. Pokud kdy někdo z vás již navštívil Pilský rybník, nejvyšší vrchol Tok nebo kouzelné jezírko pod ním, či hájenku Carvánku, pokud se rozhlédnul přes brusinkové pláně po středočeském pohoří, ten rozhodně bude s naší myšlenkou obnovení turistického ruchu souhlasit,“ vysvětloval dále starosta Vařeka.
I ministr životního prostředí Richard Brabec potvrdil, že díky přírodním hodnotám tohoto území jsou Brdy pro turisty nesporným lákadlem: „Na mnohá místa, která byla veřejnosti nepřístupná, se lidé podívají poprvé po 90 letech. Téměř 350 km2 brdského pohoří se tak od 1. ledna 2016 otevře široké veřejnosti a stane se už 26. chráněnou krajinnou oblastí v České republice,“ uvedl ministr a dodal, že mezi unikáty patří relikty původních lesů, velmi cenná jsou bezlesí na dopadových plochách (Tok, Jordán, Brda, Bahna) nebo po zaniklých vsích (Padrť, Kolvín, Hrachoviště), vodní nádrže, které jsou i zdroji pitné vody, známé Padrťské rybníky, kde hnízdí např. i orel mořský a půvabné vodní toky, v jejichž neregulovaných korytech žije největší populace kriticky ohroženého raka kamenáče v naší zemi.
„O zabezpečení turistické infrastruktury bude jednat Agentura ochrany přírody a krajiny ČR s vlastníky a správci pozemků, dotčenými krajskými úřady, okolními obcemi a Klubem českých turistů,“ prozradil ministr Richard Brabec.
Území nové chráněné krajinné oblasti je ale ještě třeba vyčistit od nevybuchlé munice. Na tom nyní pracuje Ministerstvo obrany. „Pyrotechnická očista postupuje podle plánu, celé území vojenského újezdu Brdy vyčistíme do konce roku 2017, jak nám ukládá zákon. Naši pyrotechnici do dnešního dne prošli 35 % rozlohy rušeného vojenského újezdu, našli a zlikvidovali 6700 kusů nevybuchlé munice,“ doplňuje ministr obrany Martin Stropnický.
U příležitosti tohoto setkání starosta města Příbrami Jindřich Vařeka před všemi přítomnými jasně deklaroval připravenost města Příbrami poskytnout budoucí správě CHKO Brdy zázemí. „Město je největším sídlem v regionu Brd, je též sídlem správního obvodu ORP, které bude i nadále „spravovat“ více jak polovinu obcí kolem CHKO. Je sídlem řady úřadů, policie, veterinární správy, hygieny a dalších, je zde Oblastní nemocnice, Záchranná služba, profesionální Hasičský záchranný sbor a tři dobrovolné požární sbory, řada zdravotnických zařízení včetně těch specializovaných, řada škol včetně středních a jedné vysoké. Je současně také kulturním centrem regionu,“ uvedl mimo jiné starosta Vařeka.
Na setkání se hovořilo i o tom, co se plánuje pro návštěvníky nové CHKO a o přípravě sítě značených turistických tras, která bude navazovat na páteřní centrální cyklistickou komunikaci od Obecnice směrem na Skořici – Míšov a Strašice: „Z této komunikace by se rozbíhaly další trasy, které by na sebe navzájem navazovaly a tvořily by uzavřený propletenec, po obvodu s výjezdy do okolních obcí. Takto by mohlo vzniknout cca 300–500 km kvalitních cyklotras ve velmi zajímavém prostředí. Pro bližší poznání zdejší přírody by se měly vybudovat nejméně 3 naučné stezky,“ prozradil podrobnosti ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc.
Kvalitní informovanost návštěvníků by mělo zajistit i návštěvnické středisko – Dům přírody Brd. O jeho umístění se nyní jedná. V okolí Domu přírody by měla být zřízena geologická naučná stezka a vnější interaktivní expozice. Budou odtud vedeny turistické trasy s průvodcem v různém stupni obtížnosti. Dům přírody doplní menší informační střediska CHKO v některých brdských obcích.
Péče o území bývalého vojenského újezdu bude vyžadovat různé přístupy. Na jedné straně tu jsou mimořádně cenná bezlesí, která vděčí za svůj vznik armádě – krajinu formovaly dopady střel a pojezdy tanků. Aby tyto plochy nezarůstaly, bude třeba je udržovat. Na druhé straně tu jsou lesy, které tvoří především smrkové porosty. Postupně by se do nich měly dosazovat další druhy dřevin, aby byla skladba lesa pestřejší a odolnější. Jak v Jincích prozradil ředitel Vojenských lesů a statků Josef Vojáček, právě na tyto úpravy a péči hledá Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Vojenskými lesy a statky různé zdroje finančních prostředků, např. z Operačního programu Životní prostředí, programu LIFE atd.
„Ať už bude sídlo CHKO kdekoliv, otevření Brd a vznik samotné CHKO Brdy může znovu nastartovat a oživit turistický ruch a ekonomiku nejen města Příbrami, ale i všech podbrdských obcí. Zapomeňme na staré křivdy a stará nepřátelství, spojme všichni dohromady své síly a společně obnovme zašlou slávu prvorepublikových Brd,“ uvedl na závěr starosta Jindřich Vařeka a dodal, že kraj Brd a podbrdských obcí si takové vyznamenání rozhodně zaslouží.
Pavlína Svobodová, tisková mluvčí