05.06.2011 10:06:57
Legionáři jsou důležitým svorníkem mezi minulostí, přítomnosí a budoucností
Z V. manifestačního sněmu Československé obce legionářské v Praze na Vítkově.
Tato slova legionářské hymny zazněla v sobotu 4. června 2011 ve slavnostní síni Národního památníku v Praze na Vítkově u příležitosti V. manifestačního sněmu Československé obce legionářské.
Ne náhodou se tento sněm konal v období, kdy si legionářská obec připomíná devadesáté výročí svého založení. Zatímco první tři sněmy se uskutečnily za první republiky, poslední, čtvrtý se konal v roce 1947. Tato událost tedy, po dlouhých šedesáti čtyřech letech navázala na slavnou tradici.
Sněmu se zúčastnili předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch, ministr obrany ČR Alexandr Vondra, jeho náměstek Michael Hrbata, armádní generál v. v. Tomáš Sedláček a další čestní hosté.
„Československá obec legionářská je důležitým svorníkem mezi minulostí, přítomností a budoucností. Neustále nám připomíná historické peripetie, kterými tato země v minulosti procházela. Připomíná, z čeho vycházíme, co musíme mít neustále na paměti. Můj děda a jeho blízcí, byli jako legionáři účastníci prvního odboje. Můj děda se na domácí půdě zapojil i do druhé odboje a zaplatil za to životem v koncentračním táboře. Já sám jsem se, svým skromným způsobem, zapojil do odboje posledního. Nyní jako ministr obrany mám pod sebou stovky vojáků, které tato země vysílá do zahraničí, aby hájili její bezpečnost a hodnoty, na kterých stálo předválečné Československo a na které jsme v roce 1989 navázali,“ prohlásil na sněmu ministr obrany. „Neříkám to pro, abych tady upozorňoval na nějaké své zásluhy. Říkám to jako příklad, že v jedné rodině vedle sebe existují příběhy ze zdánlivě odlišných období naší historie. Jedno je ale sjednocuje. Vždy je nutné mít notnou dávku odvahy, aby člověk vystoupil z řady a bojoval za to, co je správné a riskoval život. Tato skutečnost nám byla ostatně připomenuta tento týden, kdy jeden z českých vojáků v afghánské provincii Wardak přinesl oběť nejvyšší. Někdo může říci, byl to voják a za své nasazení v zahraničí bral plat. Takovéto názory zásadně odmítám, byl to občan země, kterého jsme vyslali do zahraničí, aby napomohl zajištění naší bezpečnosti. Proto si zaslouží úctu a dík stejně jako jeho kolegové a stejně jako všichni, kteří za tuto zemi bojovali v minulosti.“
Čestní hosté při příležitosti této akce uctili památku neznámého vojína.
Dne 22. května 2011 uplynulo přesně devadesát let od vzniku nejvýznamnější vrcholné organizace legionářů – Československé obce legionářské (ČsOL). Stalo se tak na ustavujícím sjezdu 22. května 1921 v Praze, na kterém bylo přítomno 447 delegátů zastupujících 28 865 legionářů. Již 2. července 1921 mohla nová legionářská organizace konstatovat, že ČsOL si za své ústředí uznalo 693 místních odboček svazu, jednoty a dalších zájmových uskupení.
ČsOL od samého začátku své existence sdružovala legionáře ze všech bojišť 1. světové války s cílem starat se o jejich potřeby a zájmy, prosazovat je ve společnosti, pečovat o válečné invalidy a veterány a v neposlední řadě připomínat bojové tradice československých legií a společného boje Čechů a Slováků za svobodu, národní svébytnost a vznik Československa.
Vedle obce legionářské existovaly za první republiky i další legionářské spolky a sdružení, ale ty nikdy nedosáhly rozsahu a významu ČsLO. Není proto náhodou, že právě ta byla trnem v oku totalitním režimům. Poprvé ji zlikvidovali nacisté v roce 1939, podruhé po únoru 1948 komunisté.
Po demokratických změnách v roce 1989 se 8. října 1991 znovu u nás obnovila činnost této legionářské organizace. V současné době, kdy již žádný původní legionář nežije, představuje Československá obec legionářská občanské sdružení, nestranické a nepolitické, sdružující vojenské veterány České republiky, bývalé vojáky československé armády z 2. světové války, vojáky AČR – účastníky misí OSN a NATO a nositele osvědčení „Válečný veterán“, jejich pozůstalé, příznivce a sympatizanty, kteří respektují legionářské hodnoty svobody, demokracie a vlastenectví.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout