Armáda prodává 19 raketometů v jedné obchodní veřejné soutěži, v dalších dvou pak kolem 200 kusů různých typů obrněné techniky včetně 40 kusů tanků T72, 50 kusů bojových vozidel pěchoty nebo 40 kusů obrněných transportérů. „Raketomety prodáváme včetně raket jako jeden celek, obrněná technika je prodávána po kusech,“ vysvětluje ředitel odboru pro nakládání s nepotřebným majetkem Josef Lachman.
Výprodej armádních skladů tím ale zdaleka nekončí. Ministerstvo už na září připravuje další soutěž na prodej cca 1 500 kusů automobilní techniky, do konce roku chce prodat 4 letouny AN-26, a také další zbraně.
„Česká armáda disponuje přibližně 15 tisíci kusy techniky, což je vzhledem k jejímu početnímu stavu neúměrně velké množství. V letošním roce se proto hodláme zbavit přibližně 3 tisíc kusů nejrůznější techniky a v tomto trendu určitě budeme pokračovat i nadále,“ zdůvodňuje výprodej ministr obrany Alexandr Vondra.
Kvůli neustále se snižujícímu rozpočtu na obranu armáda hledá nejen způsoby, kde může ušetřit, ale i možnosti, kde si přivydělat. „Nám se samozřejmě hodí každá koruna,“ říká tiskový mluvčí Jan Pejšek. Ministerstvo by podle něj v letošním roce za prodej techniky včetně nemovitostí rádo utržilo až 1 miliardu korun. „Příjmy za takový prodej jdou do rozpočtu ministerstva obrany,“ dodává.
Obchodní veřejnou soutěž na prodej obrněné techniky vyhlásil odbor pro nakládání s nepotřebným majetkem 15. června. Firma, která se do soutěže přihlásí, musí mít sídlo na území České republiky a naplnit podmínky, které jsou zveřejněny na http://www.onnm.army.cz/.
Veškerá technika je podle ředitele odboru pro nakládání s nepotřebným majetkem Josefem Lachmanem funkční. „Kus od kusu se samozřejmě liší, ale dá se říci, že na první pohled je kvalita této techniky na velmi dobré úrovni. Raketomety ještě například vloni střílely,“ prozrazuje a dodává: „Doufám, že se prodá všechno. Při prodeji automobilní techniky letos na jaře jsme byli úspěšní.“