06.12.2010 17:21:00
Obrana země je věcí nás všech, nejen vojáků
Na Měříně dnes začala dvoudenní konference „Bílá kniha o obraně". Stovka účastníků se na ní snaží najít odpovědi na otázky týkající se budoucnosti české armády.
Alexandr Vondra v úvodu upozornil, že Bílá kniha nebude všemocným nástrojem, bude ale „významným souhrnem principů, na které budou v dalších letech navazovat prováděcí dokumenty a opatření." Podle Vondry je také důležité najít nyní co nejširší míru shody pro to, aby v budoucnu zaváděná opatření měla dostatečnou podporu.
Ministr obrany hovořil i o úloze armády v dnešním světě. I přesto, že podle mnohých v dohledné době žádný bezprostřední konflikt nehrozí, nelze spoléhat na to, že za patnáct, dvacet let bude bezpečnostní prostředí stejné jako dnes. „Je na nás, abychom přesvědčovali, že armádu potřebujeme a není možné k ní přistupovat s bohorovností. Byť to tak dnes nemusí vypadat, může se nám to vymstít," řekl Vondra a dodal, že při tvorbě Bílé knihy si je potřeba nejen ujasnit, co Česká republika od svých ozbrojených sil očekává, ale musí také jasně říci, že obrana je věcí všech, nejen mužů a žen v uniformách.
Bílá kniha o obraně vzniká v době, kdy se česká armáda potýká s výraznými škrty v rozpočtu. Ministerstvo obrany bude mít příští rok k dispozici necelých 44 miliard korun. S 1,15 % podílu výdajů na obranu pro rok 2011 na hrubém domácím produktu se Česká republika dostává mezi členskými státy NATO na osmé místo od konce. Při vstupu do Aliance se přitom zavázala, že obranné výdaje neklesnou pod hranici dvou procent hrubého domácího produktu. Podle Vondry ale úsporná opatření v resortu v žádném případě nesmějí znamenat rezignaci. „Učiníme-li správná rozhodnutí nyní, v budoucnu jako když je najdeme," řekl ministr obrany s tím, že resort musí především udělat vše pro to, aby nakládání s finančními prostředky a majetkem bylo transparentní a efektivní. Na závěr pak zdůraznil, že do dokumentu se nesmějí promítat názory zájmových skupin. „Musí jít o zájem celé České republiky, jejíž obrana a bezpečnost pro nás musí být tím nejvyšším principem. To by mělo být základním mottem všech, kteří na Bílé knize pracují."
Při diskusi nad rolí Bílé knihy o obraně bývalý náčelník Generálního štábu Jiří Šedivý řekl, že dokument by neměl být jen slovním cvičením. Konkrétní výstupy pak očekává také současný velitel armády armádní generál Vlastimil Picek. „Za stěžejní považuji v této oblasti vznik kvalitního, transparentního kariérního řádu a jeho důsledné dodržování. Bude to i splátkou dluhu vojákům, neboť jeho zavedení je slibováno již několik let a doposud k němu nedošlo," řekl Picek.
Dvoudenní konference, které se účastní také zástupci parlamentu, včetně předsedy sněmovního výboru pro obranu Františka Bublana, má kromě role, funkce a schopností armády na programu také diskusi o ekonomice resortu, akvizičních procesech, regionální obranné spolupráci či personálním řízení.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout